Do úklidu nepořádku se zapojují především obce a města. To je případ také Krásné Lípy.

„Chceme uklidit břehy řeky Křinice od Krásné Lípy až po hranice národního parku 
v Kyjově. Do úklidu se zapojí úředníci městského úřadu 
a lidé z Kostky. Samozřejmě mohou přijít i dobrovolníci," říká Šárka Pešková, která má v Krásné Lípě koordinaci úklidové akce na starosti.

Podél řeky se bude uklízet 
i v Děčíně. Dobrovolníci zde před několika týdny uklidili levý břeh Labe, v sobotu 18. dubna se chtějí zaměřit na pravý břeh řeky. Tentokrát se vydají po proudu řeky směrem k Loubí. Naopak magistrát organizuje úklid proti proudu Labe podél oblíbené cyklostezky směrem na Jakuby.

„Pracovníci Střediska městských služeb budou od 
8 do 13 hodin rozdávat pytle 
a rukavice u dětského hřiště Kocánek na Starém Městě. Trasa úklidu povede na pravém břehu Labe podél cyklostezky až do Jakub. Po celou dobu akce budou k dispozici zaměstnanci Střediska městských služeb, kteří nasbíraný odpad odvezou," říká mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Uklízet se ale bude nejen ve městech. Do velké úklidové akce se totiž zapojila také Správa Národního parku České Švýcarsko.

„Plánujeme uklidit černou skládku na Mezní Louce, která zde vznikla již před mnoha lety," říká mluvčí správy národního parku Tomáš Salov. Likvidace této černé skládky by se měl zúčastnit také ministr životního prostředí Richard Brabec. Ten v 10 hodin zahájí na Mezní Louce turistickou sezónu, úklid černé skládky by měl začít přibližně o půl hodiny později.

Do letošního ročníku se přihlásilo o polovinu více organizátorů než v loňském roce, kdy se podařilo během prvního ročníku zlikvidovat na pět stovek černých skládek.

„Pro letošní ročník figuruje mezi 750 zaregistrovanými organizátory úklidů i 140 škol, 275 obecních úřadů nebo 25 firem. V oblasti zapojení firem máme do budoucna ještě co dohánět, ale velmi si vážíme příkladu, který svou účastí na akci dávají zaměstnanci velkých firem," říká jeden z organizátorů úklidové akce Radek Janoušek.

Kromě širšího zapojení škol, firem a obcí bude mít letošní akce i nový rozměr – charitativní.

Ukliďme Česko se zapojilo do projektu "Koruna za kilo", který pořádá ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením společnost ASEKOL. Cílem tohoto projektu je podpořit zaměstnávání osob se zdravotním hendikepem. Za každý kilogram elektrozařízení, uloženého do speciálních červených kontejnerů, daruje ASEKOL 1 Kč nadačnímu fondu Rovná šance.

Dobrovolnická akce „Ukliďme Česko" vychází 
z mezinárodně osvědčeného modelu „Let's Do It!". Tento typ úklidových akcí již proběhl úspěšně ve více jak 100 zemích za účasti 9 milionů dobrovolníků.

Loňský úspěšný ročník byl oceněn Ekologickým Oskarem.

Černé skládky jsou pro většinu obcí, především těch malých, velkou zátěží. Velmi často jsou totiž na obecních pozemcích. Podle zákona musí majitel pozemku takovou černou skládku na své náklady odstranit. Města a obce tak každoročně jen na Děčínsku investují do likvidací černých skládek mnoho milionů korun.

Ukliďme Česko na Děčínsku 18. dubnaDěčín – levý břeh Labe od Jakub až po Loubí
Janov – údolí Janovského potoka
Mezní Louka – černá skládka v lese před Mezní Loukou
Benešov nad Ploučnicí – černá skládka na Táboráku, úklid v obci
Krásná Lípa – řeka Křinice od Krásné Lípy až po hranice národního parku v Kyjově
Kytlice a Mlýny – úklid nepořádku v obci
Varnsdorf – úklid nepořádku za nemocnicí
Rumburk – úklid nepořádku ve městě
Jiříkov – úklid pořádaný místními hasiči
Šluknov – úklid nepořádku ve městě
Lipová – jarní úklid obce