Sraz svazu, který sdružuje na 600 tisíc lidí, se uskuteční pod mottem Pojď, ukáži ti tvou novou vlast.

„Do Saského Švýcarska přijede přibližně 30 tisíc návštěvníků z celého Německa, pro něž je připraven bohatý program, ale zejména túry a výlety s průvodci po celém regionu. Čeští německy mluvící průvodci ukáží i nejkrásnější cíle na české straně. V organizovaných skupinách budou vedeny výlety na Pravčickou bránu, do soutěsek Kamenice ve Hřensku, na rozhlednu Tanečnici, do Kyjovského údolí, do okolí Krásné Lípy a do okolí Děčína," říká Dana Štefáčková z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.

Na německé straně se pak účastníci srazu podívají na zámek Lohmen, skalní hrad Neurathen. Sraz nabízí také řadu kulturních akcí, například jeden z koncertů festivalu Mitte Europa.

„Těším se na přeshraniční putování do Česka, na hosty z domova i ze zahraničí, stejně jako na obohacující rozhovory v otevřené atmosféře," řekl před zahájením srazu předseda Německého svazu turistů Hans Ulrich Rauchfuss.

Na srazu turistů z celého Německa se představí také například se svým stánkem Krásná Lípa. Čeští vystavovatelé se tak snaží nalákat návštěvníky z Německa, kde je turismus velkým fenoménem a má velmi dlouhou tradici.

O významu srazu svědčí také návštěva německého prezidenta Joachima Gaucka, který si 116. ročník srazu nenechal ujít.

Při téměř celotýdenním srazu, který se koná v Sebnitz tento týden, bude jezdit také mimořádný vlak. Ten spojí Děčín, Bad Schandau, Sebnitz, Dolní Poustevnu a Krásnou Lípu. Běžně sice vlaky z Děčína přes Bad Schandau do Poustevny jezdí, ale dále pokračují do Rumburka, tentokrát ale pojedou přes Mikulášovice, Brtníky a Panský do Krásné Lípy.

Zvláštní turistické vlaky jezdí denně až do pondělí 27. června, z Děčína vyjíždí 
v půl desáté dopoledne, do Krásné Lípy dorazí krátce po jedenácté hodině. Zpět pak vlak vyrazí v 16.49 hod. a do Děčína přijede v 18.27 hod.

Sraz turistů, na který dorazí i řada návštěvníků z České republiky, vyvrcholí v neděli slavnostním průvodem přímo v Sebnitz, které se na tento týden proměnilo slovy organizátorů na hlavní město turistiky.

116. Wandertag v SebnitzCeloněmecké turistické srazy mají více než stoletou historii, letos se jedná již o 116. sraz. Pokaždé se konají v jiné části Německa, každoročně se jej účastní desítky tisíc turistů. Letos představí Německý svaz turistů svým členům region Saského a Českého Švýcarska. Od středy 22. června do pondělí 27. června na účastníky čeká bohatý program na obou stranách hranice. Sraz vyvrcholí 
v neděli průvodem.