Na poslední srpnový víkend loňského roku asi málokdo ze Šluknovského výběžku zapomene. Do ulic Rumburku a Varnsdorfu tehdy vyrazilo 1 700 lidí. Protestovali proti bující kriminalitě, proti nepřizpůsobivým lidem. Odstartovala tím série protestů, během nichž došlo také k potyčkám s policií. Protestovalo se téměř celý podzim, a to dokonce každý víkend. Zájem lidí ale postupně upadal. Nakonec se sešlo jen několik desítek lidí a protesty v tichosti skončily.

Lukáš Kohout, který několik demonstrací organizoval, teď slibuje, že se bude pokračovat. Prostor má: zabral si totiž varnsdorfské náměstí až do konce roku s výjimkou jednoho dne v září, kdy by se měli na severu objevit radikálové. Ti ho totiž předběhli. „Výroční" protest plánuje na srpen, přesné datum ale ještě nezveřejnil.

„Chceme to zopakovat do roka a do dne,  abychom se připomněli vládě," tvrdí  Kohout s tím, že pořádek ve městě pořád není. Podle něj nepomáhá ani Speciální pořádková jednotka, která již několik týdnů na Šluknovsku působí.

„To není o policistech. S těmi lidmi se musí pracovat. Běžte se podívat na Kovářskou – tam je normální džungle," tvrdí Kohout.

„Situace pořád není dobrá, ale nevím, jestli do ulic vyjde tolik lidí jako loni. To nadšení změnit situaci už asi nebude tak silné," myslí si Lenka Jánská. Bydlí nedaleko Varnsdorfu, na několika protestech loni byla i se svým manželem. Zda půjde i letos, neví. „Změní se něco? Těžko říct."

Vedení Varnsdorfu má z chystaných protestů rozporuplné pocity.

„Každá mince má dvě strany. Je dobré, když se upozorní, že tu není něco v pořádku. Šluknovský výběžek je jako apendix, který na sebe upozorní ostatní, jen když se zanítí," říká starosta Varnsdorfu Martin Louka.

Současně ale podle něj mohou protesty výběžku uškodit – odradit prý mohou potencionální investory, kteří do problematického regionu přinesli nová pracovní místa. Ti mohou mít z neklidné situace obavy.