Peníze na několikacentimetrové rybky dali kromě správy parku také sponzoři. Více než 40.000 korun poslali lidé pomocí zpráv DMS. ČTK to řekl při vypouštění lososů u Dolského mlýna na Kamenici mluvčí správy Tomáš Salov.

Rybky pocházejí z líhně v Langburkersdorfu. "Jedna rybka vyjde v německé líhni za 80 eurocentů (asi 20 korun ), dnes jich vypouštíme za 200.000 korun," vypočítal Salov. Další lososi se vypouštějí za peníze Českého rybářského svazu.

V úterý brzy ráno vyzvedli pracovníci správy parku osmi až deseticentimetrové rybky v líhni jen několik kilometrů za německými hranicemi v Saském Švýcarsku. Ve velkých igelitových pytlích je pak přivezli k řece Kamenici v Jetřichovicích, Pavlině údolí, u Dolského mlýna.

Pytle s rybami nejdřív musely být několik minut ve vodě, aby získala voda uvnitř stejnou teplotu jako ta ve studené řece kolem. Potom rybáři a strážci parku postupně ryby přelévali do připravených kbelíků. Oblečení v neoprenech a holínkách pak po kolena ve vodě vypouštěli malé rybičky do klidnějších zátočin řeky.

“Je to v historii projektu Návrat lososů vůbec poprvé, co se vypouštění budou moci zúčastnit také adoptivní rodiče lososů,” řekl ředitel Správy Národního Parku České Švýcarsko Pavel Benda. Několik z nich této možnosti opravdu využilo a ve vypůjčených rybářských kalhotách a holínkách stáli ve vodě a vypouštěli pomocí malých rybářských sítěk ryby do řeky.

Správa parku vypouští do Kamenice lososy také na jaře. Do řeky putují mladé lososí plůdky. "Šance na přežití u větších ryb by měla být větší. Je ale lepší kombinovat obě metody," dodal ředitel Správy NP.

O vrácení lososa obecného do české přírody se Český rybářský svaz snaží už od roku 1998, o 12 let později se zapojila i Správa Národního parku České Švýcarsko. Od roku 1998 vypustili ochranáři a rybáři do Kamenice, Ploučnice a Ohře vždy na jaře celkem více než 2,6 milionu kusů plůdků lososa obecného.

V roce 2008 spustila správa parku vlastní projekt vypouštění odrostlejších ryb, které do řek přibudou na podzim. O rok později se do záchrany lososů zapojila i česká veřejnost.

Lososi se v Labi a jeho přítocích hojně vyskytovali do roku 1935, kdy skončila stavba střekovských zdymadel v Ústí nad Labem. Zdymadla byla nepřekonatelnou překážkou pro putující ryby. V Labi byl pak podle pamětníků poslední losos uloven v roce 1954.