Po té, co rodiče nemusí za své děti platit regulační poplatky v ordinacích dětských lékařů, ambulantních specialistů a klinických logopedů registrují v čekárnách opět více malých pacientů.

„Stejně je tomu i u nás. Ale co mě nejvíc na tom štve je to, že musím každého zadat do počítače i když od něho peníze nevybírám,“ stěžovala si pediatrička Alena Vališová z České Kamenice. Tvrdí, že ji to zabírá hodně času, který by mohla věnovat něčemu smysluplnějšímu. „Nejen já, ale pro pojišťovnu zadává kvůli takovému pacientovi informace do počítače také sestra. Prostě je to strašné," naříkala lékařka. Jestli regulační poplatky vybírat musí nebo ne je jí v podstatě jedno. „Je mi jasné, že je to politické rozhodnutí, což mi taky štve, ale ať už po nás, proboha, nic nechtějí," řekla Vališová. Připadá jí nesmyslné vyřizovat takovou agendu, když třicetikoruny od pacientů nevybírá. „Ale dokud platí dospělí pacienti, tak my tuhle praxi dodržovat musíme," povzdechla si pediatrička.

Ubyly peníze a přibyly starosti

Ani Otakar Urban, dětský lékař z Krásné Lípy, není z rozhodnutí sněmovny nadšený. „Těch dětí, které sem přicházejí, je opravdu hodně. Dříve si to maminky přeci jen rozmýšlely, nechodily s banálními věcmi, dnes naopak i kvůli obyčejným kapkám,“ prozradil lékař. Uvedl, že takový systém mu ztrpčuje život. "Na jednu stranu ubyly peníze a přibyly starosti. Tedy stalo se to, co nikdo nemá rád,“ uvedl Urban a pokračoval. „Když regulační poplatky fungovaly, mohl jsem do čekárny například pořídit dětem hračky nebo do ordinace dvě tiskárny. Teď peníze z poplatků na dovybavení chybí.“

Pediatrička Hana Balvínová z Rumburku řekla, že nesouhlasila s vybíráním peněz od dětí do jednoho roku. „Naprosto chápu maminky, které mají tak malé děti. Ale dneska ke mně přicházejí často ty, jejichž děti lékaře nepotřebují. Když jsem peníze vybírala, nepřišla jsem si na nijak závratné sumy, byly to tak dva tisíce hrubého. Při chřipkové epidemii asi čtyři,“ svěřila se lékařka. Dodala, že jí to pokrylo léky, které nakupovala do lékárny. Nejvíc ji vadí fakt, že do ordinace přicházejí rodiče s dětmi i když jim nic není.

„My k doktorům moc nechodíme, jen když je to opravdu nezbytné, takže náš rodinný rozpočet poplatky nezatíží i kdyby se znovu zavedly,“ řekla Věra Kupcová z Děčína. Má ale kamarádku, která se o své dítě bojí přespříliš. „Ta je u pediatra téměř každý měsíc. Většinou zbytečně,“ myslí si Kupcová. Děti jsou dnes osvobozeny od poplatků v ordinacích u praktických lékařů a vyjmenovaných specialistů. Nadále však musí platit devadesát korun na pohotovosti, šedesát za pobyt v nemocnici, třicet za každou položku na receptu. Průměrná ordinace přijde na šedesát až sedmdesát tisíc korun.