Oprava prvního nádvoří děčínského zámku vstoupí brzy do další etapy. Děčínský magistrát totiž vyhlásil veřejnou zakázku na dodavatele jeho odvodnění. Vyplývá to ze systému veřejných zakázek EZAK. Podle předběžných předpokladů počítá město s tím, že bude zakázka stát více než dva a čtvrt milionu korun bez daně.

Pronikání vlhkosti

„Druhá část revitalizace zahrnuje sanaci zeminy a těsnících vrstev nad objektem oranžerie, čímž bude odstraněno pronikání vlhkosti do kamenné klenby a současně se zamezí v pokračující devastaci tohoto objektu," říká mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Kromě toho plánuje magistrát opravit také přístupovou cestu k zahradnímu domku, který je v těsném sousedství. Zároveň jej také odizoluje proti pronikání vlhkosti. Opravou cesty by se měl zlepšit přístup do této části rozsáhlého zámeckého areálu včetně jižních teras zámku.

„Nejzazší termín pro dokončení stavby je 31. března 2013," doplnila Markéta Lakomá. Předpokládaný termín zahájení stavebních prací je polovina letošního září.

Vyřadí nabídky?

Podle zadávací dokumentace veřejné zakázky na revitalizace je nejvyšší možná nabídková cena 2 307 175 korun. Nabídky, které tuto podmínku nesplní, by měly být podle zadávací dokumentace vyřazeny. Na financování této etapy se ale Děčín podílí jen částečně. Největší část pokryje dotace z evropských fondů v rámci integrovaného plánu rozvoje města a částečně pokryje revitalizaci státní příspěvek na spoluúčast města.

„Je potřeba dodělat všechny přístupové cesty z jižních zahrad. Teprve po jejich dokončení bude možné otevřít jižní zahrady pro veřejnost," uvedla ředitelka děčínského zámku Iveta Krupičková. Toho se návštěvníci zámku dočkají až v průběhu příštího roku.

Bude se pokračovat

Druhou etapou revitalizace zámeckých zahrad ale opravy děčínského zámku nekončí.

„Na opravu ještě čeká Dlouhá jízda, gloriet v Růžové zahradě a samotná Růžová zahrada. Nemohu samozřejmě zapomenout ani na rekonstrukci druhého nádvoří a vinných sklepů pod ním," doplnila Iveta Krupičková.

Děčínský zámek získal Děčín do svého vlastnictví na počátku 90. let minulého století poté, kdy jej opustila sovětská armáda.

Od doby jej postupně opravovalo, především díky státním a evropským dotacím. Za uplynulých dvacet let stály opravy více než 600 milionů korun.

Revitalizace zámeckých zahrad
Rekonstrukcí přístupové cesty se odstraní zatékání dešťových vod do podzemních prostor pod terasou zahradního domku, tím se omezí i vlhnutí obvodového zdiva tohoto domku.
Zároveň dojde k výraznému zkvalitnění přístupu nejen k zahradnímu domku, ale i k jižním terasám zámku, přístupných z Dlouhé jízdy. Sanací zeminy a těsnících vrstev nad objektem oranžerie bude odstraněno pronikání vlhkosti do kamenné klenby oranžerie a tím bude také zamezeno v pokračující devastaci tohoto objektu.
Předpokládaná nejvyšší cena je přibližně 2,3 milionu.