Do čtyř týdnů onemocní velká část obyvatel Děčínska. To není varování z hororového filmu, ale prostá skutečnost, jak ji vidí pracovnice epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

„V západní Evropě, konkrétně v některých částech Německa, probíhá chřipková epidemie už nyní. V Sasku jsou epidemie chřipky zatím pouze lokální. Ale naše informace vycházejí ze statistik starých jeden týden. Jaká je situace teď, to nevíme,“ řekla Lenka Šimůnková.

Počet nemocných na Děčínsku v nejbližší době poroste, jak se k nám bude virus chřipky šířit ze západu Evropy. Do dvou týdnů počet nemocných překročí statistickou hranici vypuknutí chřipkové epidemie. V konkrétních číslech to znamená, že v populaci bude na sto tisíc lidí připadat dva tisíce nemocných. Jestli se chřipková epidemie omezí na určité lokality, nebo bude plošná, nelze zatím říci. Alespoň ne na jejím počátku.

„Později nemocných bude jen přibývat. Vrchol epidemie přijde do čtyř týdnů, kdy se nakazí velká část obyvatel,“ tvrdila Šimůnková.

Nejvíce ohroženy jsou děti na školách, kde se chřipkový virus šíří díky úzkému kontaktu dětí v kolektivu nejrychleji. Hygienici varují zejména před chřipkou typu A, která je nejvíc nakažlivá.

Pokud se lidé chtějí nechat očkovat, mají teď vlastně poslední možnost. Vakcína proti chřipce totiž začíná účinkovat až za deset až čtrnáct dnů, podle věku očkovaného. Ani vakcína nemůže nikomu zaručit stoprocentní ochranu proti všem chřipkovým kmenům, protože ty neustále mutují.

„Vakcína chrání proti různým typům virů chřipky, které se loni ve světě nejvíce vyskytovaly,“ řekla Lenka Šimůnková.

Dodala, že pokud odlišnost virových kmenů nebude příliš velká od těch, proti kterým vakcína chrání, bude průběh onemocnění alespoň kratší a lehčí.

V některých ordinacích praktických lékařů už zaznamenali nárůst pacientů s chřipkovými sta­vy.

„V pátek k nám přišlo už více lidí s respiračními problémy, než obvykle. V nejbližších dnech očekávám, že se počet pacientů bude zvyšovat,“ řekla děčínská lékařka Alena Charouzdová. Dodala, že se oproti jiným rokům také zvýšil počet lidí, kteří de nechali očkovat proti chřipce v lednu.

„To je neobvyklé. Zřejmě, díky varováním v médiích, se lidé rozhodli na poslední chvíli ještě ochránit,“ uvedla lékařka. Podotkla, že po vypuknutí chřipkové epidemie se obvykle očkování přerušuje.

V ordinaci dětské lékařky Aleny Vališové z Chřibské se počet pacientů naštěstí nezvýšil.

„Zatím přišly jen tři děti, díkybohu,“ pochvalovala si Vališová. Masivní očkování dětské populace proti chřipce doktorka Vališová nedoporučuje. Je to podle ní spíš záležitost dospělých, u dětí doporučuje individuální přístup podle zdravotního stavu.

„Nemáme v ordinaci zvýšený počet pacientů s chřipkou, ale může se to rychle změnit,“ hlásil praktický lékař Zbyněk Goldammer. Poznamenal, že zájem o vakcinaci se zvýšil, ale on osobně se k očkování proti chřipce staví negativně.

„Ono je hlavně pozdě. Jestli epidemie v nejbližší době vypukne, protilátky ve vakcíně nestačí

zareagovat. Pro člověka, který je oslabený očkováním, může být potom průběh nemoci horší,“ řekl Goldammer. Dodal, že pokud to pacienti vyžadují, samozřejmě je očkuje, ale doporučuje použít jiné metody. Například homeopatické přípravky. Očkování má podle něj smysl především na podzim.

Podle statistik Krajské hygienické stanice za loňský rok zemřelo na chřipková onemocnění v Ústeckém kraji několik desítek lidí.

„To číslo nemůže být úplně přesné, protože chřipka nemusela být jako příčina úmrtí zjištěna. Umírají na ni lidé, kteří už mají jiná onemocnění. Především srdeční a plicní,“ řekl Josef Trmal z Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem.