Na Božím Daru opět úřaduje Ježíškovská pošta. Kdo chce obeslat své blízké přáním s originálním razítkem Ježíškovské pošty a dát mu tak punc něčeho zvláštního, má ještě pár dní čas. Vyprší přesně den před Štědrým večerem.

Přání proudí do božídarského infocentra ze všech koutů Česka po tisících. „Například právě včera nám z pošty přinesli třicetikilový pytel, v němž může být tak sedm a půl tisíc přání,” odhadla jeho pracovnice a v tuto chvíli také Ježíškova pomocnice Daniela Sedlačíková.

Sama dokáže denně orazítkovat na čtyři tisíce přání. V této bohulibé práci se střídá jen s jednou kolegyní.

Vytáhnou z každé obálky oznámkované pohlednice či dopisy, orazí je speciálním razítkem, které je platné vždy jen pro daný rok, a pak je pošlou dál, aby udělaly před svátky radost.

V předvánočním čase tak odbaví desetitisíce přání. „Bolí z toho ruka, líto nám to ale není, je to naše práce. Jsme rády, že dětem uděláme radost,” směje se Daniela Sedlačíková.

Na horách i na náměstí

Mírně v rozpacích je jen nad byznys přáními, která mají daleko do těch srdečně míněných.

Například když velká firma dopraví osmikilovou krabici s typovanými přáními pro obchodní partnery. „Orazíme ale všechna přání,” nenechala na pochybách.

Ježíškovská pošta byla na Božím Daru otevřena před sedmnácti lety. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky, která je v tamním infocentru a další dvě lidé najdou ve městě, může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. První se tam objevují klidně už v lednu, v únoru, další přibývají v létě, když přijíždějí turisté. Největší příval jich ale přichází pochopitelně v prosinci.

Ti, kteří se na Boží Dar nedostanou osobně, mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar (více v infoboxu). Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními.

Adresa Ježíškovy pošty:
Český Ježíšek
Boží Dar 1
362 62 Boží Dar

Každé vánoční přání musí mít nalepenou známku a napsanou zpáteční adresu (respektive adresáta, kterému má být doručeno).

Chomutované, kteří stojí o pěkné vánoční razítko na přání svým milým, nemusí jít ale daleko. Získají ho také u vánočního pošťáka na náměstí 1. máje.

„Koupí si u nás pohled nebo přinesou vlastní přání, které orazítkujeme, a lidé je pak jen vhodí do schránek,” potvrdil pošťák.
Smysl pro humor podle něj projevil i exekutor, který takto nechal orazit obsílku dlužníkovi.
Často k jeho stánku zamíří děti se seznamem svých přání, co by rády našly pod stromkem. Oražený pak končí ve velké vánoční krabici.