Ve výstavních sálech děčínského muzea si tak návštěvníci budou moci znovu prohlédnout nejen modely řady lodí, ale také autentické části lodí, jako je například kapitánský můstek nebo lodní šrouby. Výstavu doprovází také informační texty, které návštěvníkům přiblíží vývoj plavby na Labi od dob jednoduchých člunů až po současnost. První návštěvníky přivítá obnovená expozice již ve středu, od 17 hodin se uskuteční vernisáž.

Expozice labské plavby byla několik let uzavřená. Co vedlo muzeum k jejímu zavření?
Ta expozice vznikla někdy začátkem 70. let a od té doby se neměnila. Před třemi lety jsme ji uzavřeli s tím, že ji chceme inovovat. To prodlení tří let vzniklo tím, že jsme sháněli peníze především na nové vitríny a přípravu.

Navazuje nová výstava na tu bývalou? Je v něčem nová?
Koncepce je v podstatě stejná. Máme ale řadu nových poznatků a exponátů, které se podařila za ta léta sehnat,
a vypadá to trošku lépe než dříve. Máme v expozici řadu vzácných dokumentů týkajících se plavby nebo řadu exponátů, které jsme získali darem od bývalých šífáků.

Obrovským lákadlem staré expozice byla postava potápěče, na kterou se chodily dívat snad všechny děti z Děčína. A nejen ony. Bude i v nové expozici?
Potápěč ze staré expozice pocházející z konce 19. století byl bohužel v majetku Národního technického muzea, které si jej po téměř 40 letech vyžádalo zpět. Ale nedávno se nám podařilo sehnat podobného potápěče z počátku 20. století. Je to kompletní potápěč včetně skafandru, bot, přilby nebo závaží.

Na kolik příprava nové expozice vyšla?
Nové vitríny jsou prachotěsné, s osvětlením. Ty stojí přes dvě stě tisíc. Takové tam jsou tři. Pak jsme nechali dělat na zakázku řadu menších vitrín. Postupně jsme během tří let přikupovali jednotlivé vitríny, jak se podařilo získat peníze.

Exponáty patří oblastnímu muzeu nebo je máte zapůjčené?
Velká část je naše. Něco je půjčené z Národního technického muzea.

Plánuje se ještě v budoucnu další rozšíření výstavy?
V podstatě ne. Muzeum má zaměření na dějiny plavby. Navíc jsme omezeni prostorem. Dál se totiž nemůžeme rozšiřovat, pokud chceme zachovat prostory pro příležitostné výstavy. Tato expozice je plánovaná dlouhodobě, ale není vyloučené, že se občas něco nedoplní.