Do Děčína přijede Legiovlak z Lovosic, jeho expozici si bude možné prohlédnout od úterý 30. června do soboty 4. července. Milovníkům vojenské historie se tak naskytne jedinečný pohled do života legionářů. „Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce legionářů přepravily v letech 1918 – 1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky,“ popsal mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička.

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií. Návštěvníci si mohou projít výstavu sami, případně si poslechnout výklad průvodců.

Do Děčína přijede legionářský vlak z Lovosic, kde byl minulý týden. Po víkendu pak zamíří na svou poslední štaci na severu Čech do České Lípy. Na Děčínsku nebude tato speciální souprava poprvé. Před dvěma lety byl jedním z hlavních taháků oslav stého výročí Rumburské vzpoury.

Přestože se závěrem měsíce skončí většina opatření přijatých v souvislosti se šířením koronaviru, prosí pořadatelé návštěvníky historické soupravy o ohleduplnost. „V rámci celé expozice Legiovlaku budou bezpečností opatření v podobě dezinfekce rukou před vstupem do expozice, vstupu pouze se zakrytými ústy a nosem, dodržování odstupů ve vzdálenosti 2 metry a dodržování kapacity návštěvníků,“ doplnil Miloš Borovička.

Objíždí celou republiku

Legiovlak je projektem Československé obce legionářské a postupně objíždí celou Českou republiku, zavítal i na Slovensko. V letech 2011 až 2015 zakoupila obec celkem 11 vyřazených historických železničních vozů. Jeden z plošinových vozů dlouhodobě zapůjčily České dráhy a kovářský vůz rekonstruovala a dodala slovenská strana v čele s Nadáciou Milana Rastislava Štefánika a Klubom historickej techniky RD Zvolen. Vagony přitom autoři projektu vybírali tak, aby v soupravě byly nejčastěji používané vozy.

Speciální vlaková souprava je součástí projektu Legie100, který vznikl v roce 2014 ke 100. výročí založení legií. Jen během prvních tří let provozu si přišlo vlak prohlédnout více než 300 tisíc návštěvníků. V průběhu školního roku je pak velmi vyhledávaný školami, které si tak obohacují výuku dějepisu.