Do velkých problémů se může dostat až čtvrtina obyvatel Františkova. K jejich domům by se totiž nemuseli dostat hasiči.

Ti dosud využívali provizorní přejezd přímo v železniční stanici. Ten ale Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) navrhla zrušit a hasiči by měli jezdit novým nedalekým podjezdem pod tratí.

„Bohužel nastala situace, které jsem se obával. Pod novým viaduktem, který prošel na náklady SŽDC kompletní rekonstrukcí, nám neprojedou auta hasičů,“ uvedl františkovský starosta Libor Bzura. Na možné problémy upozorňoval už od léta.

Hasiči mohou mít ve Františkově problém projet.Zdroj: Libor Bzura

Podle mluvčího SŽDC Marka Illiaše byl původní most během rekonstrukce odstraněn. Nový most má stejně jako ten starý výšku 3 135 milimetrů. To je ale pro velkou část hasičských vozů málo. Například dobrovolní hasiči v sousedním Benešově nad Ploučnicí používají scanii, která je jen o čtyři a půl centimetru nižší, než je výška podjezdu. Vzhledem k mírnému stoupání za přejezdem ale neprojede. To si vyzkoušeli v polovině minulého týdne.

Zda hasiči skutečně projedou, nebylo podle Illiaše možné zjistit dříve, než dělníci položí poslední vrstvu asfaltu.

„V rámci stavby byly zachovány původní parametry, což průběžně dokladovala geodetická měření mostní konstrukce. Pokládka vrchních vrstev komunikace pod mostem proběhla 23. listopadu,“ doplnil Illiaš.

SŽDC nechala udělat další geodetické měření. Jeho výsledky by měly být známé tento týden. „Vyhodnotíme nastalou situaci a budeme jednat se SŽDC o zachování přístupu pro jednotky integrovaného záchranného systému,“ řekl velitel děčínské stanice hasičů Jiří Hykl.