VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlouhý: Lokální ekonomika je důležitá, podpořme drobné obchodníky v centru měst

Děčín – Děčínský zámek hostil setkání Okresní hospodářské komory Děčín, které předcházela konference zaměřená na problematiku odcházení mladých lidí z regionu. Setkání se zúčastnil také prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

4.5.2015 5
SDÍLEJ:

Vladimír Dlouhý.Foto: Archiv

Je podle vás lokální ekonomika v kontextu té velké ekonomiky důležitá?
Samozřejmě. Globální ekonomika je složena z mnoha lokálních. Je to několik rovin. Na evropské úrovni je určitá hospodářská politika, na národní také a to se promítá až na lokální úroveň. Neustále slyším od podnikatelů stesky ani ne tak třeba na výši daní, ale spíš na administrativu, byrokracii, zbytečné papírování a to je problém jak evropský, tak národní. Druhá věc je, jak velké firmy, s celostátní působností, přispívají danému regionu – v Děčíně je příkladem ČEZ. A pak je třetí aspekt, čistě lokální, odvíjející se od situace v daném okrese nebo městě. Bohužel Děčín, a vlastně většina měst v Ústeckém kraji, je z hlediska ekonomického růstu, nezaměstnanosti a pracovních příležitostí na tom hůře, než je celostátní průměr.

Jaké jsou podle vás největší problémy regionu?
Říkali jsme si s paní primátorkou, jakým způsobem může Hospodářská komora pomoci situaci zlepšit. Problémů je řada. Ukončení provozu některých tradičních továren od loděnic až po Destu nebo paradoxně blízkost Německa. Vyšší platy 
v zahraničí a také jejich vyšší minimální mzda přitahují české zaměstnance, a sice pomáhají snížit nezaměstnanost v příhraničních regionech, jako je právě Děčínsko a nebo Šluknovsko, na druhé straně přetahují naše kvalitnější lidi a nám zůstávají buď nepřizpůsobiví nebo méně aktivní, kteří nezvládnou cizí jazyk. Vede to k tomu, že nezaměstnanost neklesá, ale současně se zmenšuje nabídka kvalitní pracovní síly. Problémy také vyvolává fakt, že ceny především základního zboží jsou často nižší než 
u nás, což snižuje koupěschopnou poptávku na naší straně a příjmy obchodníků.

Mají samosprávy možnost pomoci podnikatelům a určitým způsobem pomoci nastartovat lokální ekonomiku?
Hlavní asi je, do jaké míry může město jako je Děčín, případně celý okres, dělat kroky, směřující k vytvoření nových pracovních příležitostí. Nechci radit, ale Děčínu by prospělo vytvoření průmyslové zóny a ve spolupráci s CzechInvestem a Hospodářskou komorou přilákat několik zahraničních investorů. To nás ale vede zpět 
k celostátním problémům. Zprovoznění těch zbývajících pár kilometrů dálnice na Drážďany a dálniční přivaděč.

Pokud vím, tak ani zde 
v Děčíně není shoda nad přivaděčem a takové rozhodnutí by měla lokální samospráva být schopna přijmout a prosadit. Takže ano, ekonomický význam dobré samosprávy je zásadní.

Města velikosti Děčína, ale i větší, mají problém s tím, že se jejich centra v posledních letech stávají „mrtvými". S tím souvisí i úbytek drobných obchodníků či živnostníků, kteří tak nemají dostatek klientů. Ti se naopak přesouvají do velkých obchodních center, která třeba v Děčíně vyrostla prakticky na hranici nejužšího centra města. Nemůže i v tom být nějaká role samosprávy, která by mohla říct, že podobných center již máme dost a další nechceme?
To není problém jenom Děčína, ale mnoha dalších měst, včetně některých evropských metropolí. V podstatě se s tímto problémem nepotýkají jen turisticky velmi atraktivní města, kde drobní obchodníci a restauratéři prosperují i v centrech, neboť je po jejich službách poptávka od turistů. Děčín takovým superturistickým městem není a navíc se zde promítá i to, co jsem již zmínil – nižší ceny za hranicí. Ale opakuji, je to problém mnoha zemí, z německých měst se s tím potýká třeba Frankfurt. S tím souvisí ještě jedna otázka – jak se u nás chovají velké obchodní řetězce? Často si na ně stěžujeme, ale pořád nejraději nakupujeme tam. Zkusme třeba někdy podpořit menšího českého obchodníka v centru, i když třeba nemá tak širokou nabídku jako velký řetězec na okraji města.

Může Hospodářská komora podnikatelům pomoci v jejich dalším rozvoji?
Hospodářská komora je institucí, která nemá povinné členství (na rozdíl například od sousedního Německa – pozn. red.), a jejími členy tak nejsou všichni podnikatelé. Musíme proto odrážet především zájmy svých členů. Konkrétní podpora drobných podnikatelů v daném místě je věcí okresní Hospodářské komory. Na celostátní úrovni naše role spočívá především ve spolupráci s vládou a parlamentem při formování zákonů a pravidel, které předurčují podmínky pro podnikání v naší zemi. Zde se v posledním roce snažíme být velmi aktivní, často i k vládě kritičtí, je-li potřeba, jsme připraveni i vytvářet nátlak, který by vedl k nápravě. Podmínky pro podnikání, především živnostníků, stále ani zdaleka nejsou v ČR ideální, ať jde o již zmíněnou zbytečnou administrativu, ale také například o časté změny a nejasnost a složitost zákonů, vyhlášek a regulačních pravidel. Výkladová publikace o novém Občanském zákoníku má skoro 700 stran – copak to může živnostník, který není právník, přečíst a zvládnout?

V Děčíně se uskutečnila konference zabývající se odlivem mladých, většinou vzdělaných lidí z regionu. Může na tom také Hospodářská komora nějak spolupracovat?
Problematika vzdělávání Hospodářskou komoru hodně zajímá. Podnikatelé si především stěžují na to, že střední školy, učiliště, ale i školy vysoké produkují absolventy ve struktuře, která až příliš často neodpovídá poptávce v tom příslušném místě. A co ti lidé, kteří jsou něčím vyučení, nebo vystudují něco, po čem není v místě poptávka, udělají? Odejdou. Já sám jsem ekonom, ale když vidím, kolik tisíc studentů je na VŠE jen v jednom ročníku, tak se ptám, zda opravdu budeme tolik ekonomů potřebovat? Ale opět je to problém v celé Evropě, v celém OECD, která porovnává státy i podle toho, jaké procento populace má vysokoškolské vzdělání a je to pak jeden z parametrů, podle kterého se stanoví žebříčky konkurenceschopnosti. Nevím, zda to není trochu fikce, protože nepotřebujeme jen vysokoškoláky, ale především potřebujeme kvalitně vzdělané mladé lidi, po nichž bude ze strany podniků poptávka.

Hospodářská komora by mohla ve spolupráci se svými členy, ale i s nečleny, kteří jsou významnými zaměstnavateli, začít na místní úrovni dělat predikce struktury absolventů, jak je budou firmy potřebovat za dva až čtyři roky. To by pak byla informace, která by jistě byla pro příslušné úřady účelná. Na druhé straně, může to mít i nepříjemné důsledky. Některá vzdělávací zařízení musí být ochotna přijmout nepříjemný verdikt, že absolventů jejich oborů je dostatek a že na něj nepřijmou po určitou dobu žádné další nové studenty.

Vladimír Dlouhý
Vystudoval mimo jiné ekonomii na Vysoké škole ekonomické 
v Praze, obor ekonomicko-matematické výpočty, promoval v roce 1977. V letech 1977 – 1978 studoval MBA na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii. V letech 1980 až 1982 vystudoval na Karlově univerzitě postgraduálně obor Matematická statistika a pravděpodobnost. Současně v roce 1980 zahájil aspirantské studium na Vysoké škole ekonomické v Praze.
Je ženatý, má dvě děti, prezidentem HK je od roku 2014.

Autor: Alexandr Vanžura

4.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pětimostí se po téměř roce částečně otevřelo řidičům.
21

OBRAZEM: Pětimostím po téměř roce opět jezdí auta

Betlémské světlo, ilustrační foto.
12

Betlémské světlo přijede vlakem. Odnést si ho můžete i domů

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Kontroly na SME mají odbourat podvody. Někde jedou ještě bez focení

Děčínsko - Stanice měření emisí musí pořizovat fotodokumentaci automobilů od začátku prosince. Ne všechny ale na nový systém najely.

VÍME PRVNÍ

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

Ústí nad Labem - Orangutan Ňuňák nezemřel na rakovinu. Pitva ukázala, že boulovité útvary jsou ve skutečnosti zapouzdření cizopasníci. Přesněji tasemnice, které přenáší lišky trusem. Napadají i člověka a mohou představovat i smrtelné nebezpečí.

FOTO: Hokejový Děčín měl několik důvodů slavit

Děčín – Potřetí v sezóně našli recept na Dvůr Králové. V tabulce poskočili na první místo, navíc zkušený útočník Jaroslav Hašek oslavil 40. narozeniny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT