VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlouhý: Lokální ekonomika je důležitá, podpořme drobné obchodníky v centru měst

Děčín – Děčínský zámek hostil setkání Okresní hospodářské komory Děčín, které předcházela konference zaměřená na problematiku odcházení mladých lidí z regionu. Setkání se zúčastnil také prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

4.5.2015 5
SDÍLEJ:

Vladimír Dlouhý.Foto: Archiv

Je podle vás lokální ekonomika v kontextu té velké ekonomiky důležitá?
Samozřejmě. Globální ekonomika je složena z mnoha lokálních. Je to několik rovin. Na evropské úrovni je určitá hospodářská politika, na národní také a to se promítá až na lokální úroveň. Neustále slyším od podnikatelů stesky ani ne tak třeba na výši daní, ale spíš na administrativu, byrokracii, zbytečné papírování a to je problém jak evropský, tak národní. Druhá věc je, jak velké firmy, s celostátní působností, přispívají danému regionu – v Děčíně je příkladem ČEZ. A pak je třetí aspekt, čistě lokální, odvíjející se od situace v daném okrese nebo městě. Bohužel Děčín, a vlastně většina měst v Ústeckém kraji, je z hlediska ekonomického růstu, nezaměstnanosti a pracovních příležitostí na tom hůře, než je celostátní průměr.

Jaké jsou podle vás největší problémy regionu?
Říkali jsme si s paní primátorkou, jakým způsobem může Hospodářská komora pomoci situaci zlepšit. Problémů je řada. Ukončení provozu některých tradičních továren od loděnic až po Destu nebo paradoxně blízkost Německa. Vyšší platy 
v zahraničí a také jejich vyšší minimální mzda přitahují české zaměstnance, a sice pomáhají snížit nezaměstnanost v příhraničních regionech, jako je právě Děčínsko a nebo Šluknovsko, na druhé straně přetahují naše kvalitnější lidi a nám zůstávají buď nepřizpůsobiví nebo méně aktivní, kteří nezvládnou cizí jazyk. Vede to k tomu, že nezaměstnanost neklesá, ale současně se zmenšuje nabídka kvalitní pracovní síly. Problémy také vyvolává fakt, že ceny především základního zboží jsou často nižší než 
u nás, což snižuje koupěschopnou poptávku na naší straně a příjmy obchodníků.

Mají samosprávy možnost pomoci podnikatelům a určitým způsobem pomoci nastartovat lokální ekonomiku?
Hlavní asi je, do jaké míry může město jako je Děčín, případně celý okres, dělat kroky, směřující k vytvoření nových pracovních příležitostí. Nechci radit, ale Děčínu by prospělo vytvoření průmyslové zóny a ve spolupráci s CzechInvestem a Hospodářskou komorou přilákat několik zahraničních investorů. To nás ale vede zpět 
k celostátním problémům. Zprovoznění těch zbývajících pár kilometrů dálnice na Drážďany a dálniční přivaděč.

Pokud vím, tak ani zde 
v Děčíně není shoda nad přivaděčem a takové rozhodnutí by měla lokální samospráva být schopna přijmout a prosadit. Takže ano, ekonomický význam dobré samosprávy je zásadní.

Města velikosti Děčína, ale i větší, mají problém s tím, že se jejich centra v posledních letech stávají „mrtvými". S tím souvisí i úbytek drobných obchodníků či živnostníků, kteří tak nemají dostatek klientů. Ti se naopak přesouvají do velkých obchodních center, která třeba v Děčíně vyrostla prakticky na hranici nejužšího centra města. Nemůže i v tom být nějaká role samosprávy, která by mohla říct, že podobných center již máme dost a další nechceme?
To není problém jenom Děčína, ale mnoha dalších měst, včetně některých evropských metropolí. V podstatě se s tímto problémem nepotýkají jen turisticky velmi atraktivní města, kde drobní obchodníci a restauratéři prosperují i v centrech, neboť je po jejich službách poptávka od turistů. Děčín takovým superturistickým městem není a navíc se zde promítá i to, co jsem již zmínil – nižší ceny za hranicí. Ale opakuji, je to problém mnoha zemí, z německých měst se s tím potýká třeba Frankfurt. S tím souvisí ještě jedna otázka – jak se u nás chovají velké obchodní řetězce? Často si na ně stěžujeme, ale pořád nejraději nakupujeme tam. Zkusme třeba někdy podpořit menšího českého obchodníka v centru, i když třeba nemá tak širokou nabídku jako velký řetězec na okraji města.

Může Hospodářská komora podnikatelům pomoci v jejich dalším rozvoji?
Hospodářská komora je institucí, která nemá povinné členství (na rozdíl například od sousedního Německa – pozn. red.), a jejími členy tak nejsou všichni podnikatelé. Musíme proto odrážet především zájmy svých členů. Konkrétní podpora drobných podnikatelů v daném místě je věcí okresní Hospodářské komory. Na celostátní úrovni naše role spočívá především ve spolupráci s vládou a parlamentem při formování zákonů a pravidel, které předurčují podmínky pro podnikání v naší zemi. Zde se v posledním roce snažíme být velmi aktivní, často i k vládě kritičtí, je-li potřeba, jsme připraveni i vytvářet nátlak, který by vedl k nápravě. Podmínky pro podnikání, především živnostníků, stále ani zdaleka nejsou v ČR ideální, ať jde o již zmíněnou zbytečnou administrativu, ale také například o časté změny a nejasnost a složitost zákonů, vyhlášek a regulačních pravidel. Výkladová publikace o novém Občanském zákoníku má skoro 700 stran – copak to může živnostník, který není právník, přečíst a zvládnout?

V Děčíně se uskutečnila konference zabývající se odlivem mladých, většinou vzdělaných lidí z regionu. Může na tom také Hospodářská komora nějak spolupracovat?
Problematika vzdělávání Hospodářskou komoru hodně zajímá. Podnikatelé si především stěžují na to, že střední školy, učiliště, ale i školy vysoké produkují absolventy ve struktuře, která až příliš často neodpovídá poptávce v tom příslušném místě. A co ti lidé, kteří jsou něčím vyučení, nebo vystudují něco, po čem není v místě poptávka, udělají? Odejdou. Já sám jsem ekonom, ale když vidím, kolik tisíc studentů je na VŠE jen v jednom ročníku, tak se ptám, zda opravdu budeme tolik ekonomů potřebovat? Ale opět je to problém v celé Evropě, v celém OECD, která porovnává státy i podle toho, jaké procento populace má vysokoškolské vzdělání a je to pak jeden z parametrů, podle kterého se stanoví žebříčky konkurenceschopnosti. Nevím, zda to není trochu fikce, protože nepotřebujeme jen vysokoškoláky, ale především potřebujeme kvalitně vzdělané mladé lidi, po nichž bude ze strany podniků poptávka.

Hospodářská komora by mohla ve spolupráci se svými členy, ale i s nečleny, kteří jsou významnými zaměstnavateli, začít na místní úrovni dělat predikce struktury absolventů, jak je budou firmy potřebovat za dva až čtyři roky. To by pak byla informace, která by jistě byla pro příslušné úřady účelná. Na druhé straně, může to mít i nepříjemné důsledky. Některá vzdělávací zařízení musí být ochotna přijmout nepříjemný verdikt, že absolventů jejich oborů je dostatek a že na něj nepřijmou po určitou dobu žádné další nové studenty.

Vladimír Dlouhý
Vystudoval mimo jiné ekonomii na Vysoké škole ekonomické 
v Praze, obor ekonomicko-matematické výpočty, promoval v roce 1977. V letech 1977 – 1978 studoval MBA na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii. V letech 1980 až 1982 vystudoval na Karlově univerzitě postgraduálně obor Matematická statistika a pravděpodobnost. Současně v roce 1980 zahájil aspirantské studium na Vysoké škole ekonomické v Praze.
Je ženatý, má dvě děti, prezidentem HK je od roku 2014.

Autor: Alexandr Vanžura

4.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol učitelé českého jazyka na 2. stupni ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *, místo výkonu práce:, Základní škola Varnsdorf, náměstí E. Beneše 469, , , Požadavky:, Kvalifikovaný pedagog pro výuku českého jazyka na 2. stupni ZŠ., Kontakt: telefonicky. Pracoviště: Základní škola varnsdorf, náměstí e.beneše 469, okres děčín, příspěvková organizace, Nám. E. Beneše, č.p. 469, 407 47 Varnsdorf 1. Informace: Václav Zemler, +420 737 236 953.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební truhlář 20 000 Kč

Tesaři a stavební truhláři Stavební tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Severní Čechy, Nástup možný ihned., , Požadavky: praxe ve stavebnictví výhodou, , Kontakt: , pan Kapic. Pracoviště: Sam silnice a mosty děčín a.s. - 01 (sídlo), Oblouková, č.p. 416, 405 02 Děčín 2. Informace: Kapic, +420 606 600 023.

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 74 Kč

Výrobci cukrovinek Pracovník v čokoládovně. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: CEDROVATKA, sociální družstvo, Křinické náměstí č.p. 255/5,, 407 46 Krásná Lípa u Rumburka., , Pouze pro osoby se zdravotním postižením (1 st. ID), Práce v odpoledních hodinách 12 - 18 hodin, o svátcích i víkendech dle rozpisu směn., Požadavkem je spolupráce v týmu, spolehlivost, odpovědnost, pracovitost, proaktivní přístup k zákazníkům, organizační a komunikační dovednosti na vysoké úrovni, práce s velkou skupinou osob, spolupráce na společné vizi., Napište nám o sobě na email safusova@cedrovatka.cz , vybrané zájemce rádi pozveme k osobnímu setkání.. Pracoviště: Cedrovatka, sociální družstvo (01), Křinické náměstí, č.p. 255, 407 46 Krásná Lípa u Rumburka. Informace: Pavlína Šafusová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební montéři 12 200 Kč

Stavební montéři (kromě montérů suchých staveb) Montér garážových vrat a kovových konstrukcí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: -- D: N --, Místo výkonu práce:, 17. listopadu č.p. 338, Děčín I-Děčín, 405 02 Děčín 2, , Nástup možný ihned., Požadujeme řidičský průkaz skupiny B. Práce s těžkými břemeny, jen pro fyzicky zdatné!, , Kontakt:, Pavel Němeček, jednání osobně na výše uvedené adrese - přinést s sebou životopis, nebo telefonicky na č. 603 815 076.. Pracoviště: Redoma, s.r.o. - 02, 17. listopadu, č.p. 338, 405 02 Děčín 2. Informace: Pavel Němeček, +420 412 513 460.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tadeáš Bělík se narodil Michaele Rutschové a Lukáši Bělíkovi 17. března ve 2.35. Vážil 3,16 kg a měřil 50 cm.
8

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

PAVEL BUDÍNSKÝ - trenér BK ARMEX Děčín.

„Mistr? Těžká písemka,“ ví trenér Budínský

FOTO: Ještě na jaře se Děčín pustí do opravy přednádraží

Děčín - Na špatný stav lokality si Děčíňané stěžují dlouho. Město ji chce proměnit.    

Nejoblíbenějším učitelem v Česku se stal David Turek z České Kamenice

Děčínsko - Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal učitel hudební výchovy, češtiny a angličtiny David Turek ze Základní školy T. G. Masaryka a gymnázia Česká Kamenice na Děčínsku. Tradiční anketu potřetí za sebou vyhrál muž. Turek na trůnu vystřídal Lukáše Lise ze základní školy Soběslav. Stal se patnáctým mužem, který za posledních 25 let anketu Zlatého Ámose vyhrál.

Otevření via ferraty se posouvá. Dokončení sanace nepřeje počasí

Děčín – Na via ferratu v Děčíně se řada horolezců a turistů jistě těšila už v rámci zahájení turistické sezony. Její otevření se ale posouvá.

Lodi Cargo Gallery selhal motor, City Hackathon tak bude v loděnici

Děčín – Loď Cargo Gallery na Smetanovo nábřeží na akci Zahájení turistické sezony nakonec nepřipluje. Lodi na poslední chvíli vypověděl službu motor, nedostane se tak z kotviště v Křešicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT