VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlouhý: Lokální ekonomika je důležitá, podpořme drobné obchodníky v centru měst

Děčín – Děčínský zámek hostil setkání Okresní hospodářské komory Děčín, které předcházela konference zaměřená na problematiku odcházení mladých lidí z regionu. Setkání se zúčastnil také prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

4.5.2015 5
SDÍLEJ:

Vladimír Dlouhý.Foto: Archiv

Je podle vás lokální ekonomika v kontextu té velké ekonomiky důležitá?
Samozřejmě. Globální ekonomika je složena z mnoha lokálních. Je to několik rovin. Na evropské úrovni je určitá hospodářská politika, na národní také a to se promítá až na lokální úroveň. Neustále slyším od podnikatelů stesky ani ne tak třeba na výši daní, ale spíš na administrativu, byrokracii, zbytečné papírování a to je problém jak evropský, tak národní. Druhá věc je, jak velké firmy, s celostátní působností, přispívají danému regionu – v Děčíně je příkladem ČEZ. A pak je třetí aspekt, čistě lokální, odvíjející se od situace v daném okrese nebo městě. Bohužel Děčín, a vlastně většina měst v Ústeckém kraji, je z hlediska ekonomického růstu, nezaměstnanosti a pracovních příležitostí na tom hůře, než je celostátní průměr.

Jaké jsou podle vás největší problémy regionu?
Říkali jsme si s paní primátorkou, jakým způsobem může Hospodářská komora pomoci situaci zlepšit. Problémů je řada. Ukončení provozu některých tradičních továren od loděnic až po Destu nebo paradoxně blízkost Německa. Vyšší platy 
v zahraničí a také jejich vyšší minimální mzda přitahují české zaměstnance, a sice pomáhají snížit nezaměstnanost v příhraničních regionech, jako je právě Děčínsko a nebo Šluknovsko, na druhé straně přetahují naše kvalitnější lidi a nám zůstávají buď nepřizpůsobiví nebo méně aktivní, kteří nezvládnou cizí jazyk. Vede to k tomu, že nezaměstnanost neklesá, ale současně se zmenšuje nabídka kvalitní pracovní síly. Problémy také vyvolává fakt, že ceny především základního zboží jsou často nižší než 
u nás, což snižuje koupěschopnou poptávku na naší straně a příjmy obchodníků.

Mají samosprávy možnost pomoci podnikatelům a určitým způsobem pomoci nastartovat lokální ekonomiku?
Hlavní asi je, do jaké míry může město jako je Děčín, případně celý okres, dělat kroky, směřující k vytvoření nových pracovních příležitostí. Nechci radit, ale Děčínu by prospělo vytvoření průmyslové zóny a ve spolupráci s CzechInvestem a Hospodářskou komorou přilákat několik zahraničních investorů. To nás ale vede zpět 
k celostátním problémům. Zprovoznění těch zbývajících pár kilometrů dálnice na Drážďany a dálniční přivaděč.

Pokud vím, tak ani zde 
v Děčíně není shoda nad přivaděčem a takové rozhodnutí by měla lokální samospráva být schopna přijmout a prosadit. Takže ano, ekonomický význam dobré samosprávy je zásadní.

Města velikosti Děčína, ale i větší, mají problém s tím, že se jejich centra v posledních letech stávají „mrtvými". S tím souvisí i úbytek drobných obchodníků či živnostníků, kteří tak nemají dostatek klientů. Ti se naopak přesouvají do velkých obchodních center, která třeba v Děčíně vyrostla prakticky na hranici nejužšího centra města. Nemůže i v tom být nějaká role samosprávy, která by mohla říct, že podobných center již máme dost a další nechceme?
To není problém jenom Děčína, ale mnoha dalších měst, včetně některých evropských metropolí. V podstatě se s tímto problémem nepotýkají jen turisticky velmi atraktivní města, kde drobní obchodníci a restauratéři prosperují i v centrech, neboť je po jejich službách poptávka od turistů. Děčín takovým superturistickým městem není a navíc se zde promítá i to, co jsem již zmínil – nižší ceny za hranicí. Ale opakuji, je to problém mnoha zemí, z německých měst se s tím potýká třeba Frankfurt. S tím souvisí ještě jedna otázka – jak se u nás chovají velké obchodní řetězce? Často si na ně stěžujeme, ale pořád nejraději nakupujeme tam. Zkusme třeba někdy podpořit menšího českého obchodníka v centru, i když třeba nemá tak širokou nabídku jako velký řetězec na okraji města.

Může Hospodářská komora podnikatelům pomoci v jejich dalším rozvoji?
Hospodářská komora je institucí, která nemá povinné členství (na rozdíl například od sousedního Německa – pozn. red.), a jejími členy tak nejsou všichni podnikatelé. Musíme proto odrážet především zájmy svých členů. Konkrétní podpora drobných podnikatelů v daném místě je věcí okresní Hospodářské komory. Na celostátní úrovni naše role spočívá především ve spolupráci s vládou a parlamentem při formování zákonů a pravidel, které předurčují podmínky pro podnikání v naší zemi. Zde se v posledním roce snažíme být velmi aktivní, často i k vládě kritičtí, je-li potřeba, jsme připraveni i vytvářet nátlak, který by vedl k nápravě. Podmínky pro podnikání, především živnostníků, stále ani zdaleka nejsou v ČR ideální, ať jde o již zmíněnou zbytečnou administrativu, ale také například o časté změny a nejasnost a složitost zákonů, vyhlášek a regulačních pravidel. Výkladová publikace o novém Občanském zákoníku má skoro 700 stran – copak to může živnostník, který není právník, přečíst a zvládnout?

V Děčíně se uskutečnila konference zabývající se odlivem mladých, většinou vzdělaných lidí z regionu. Může na tom také Hospodářská komora nějak spolupracovat?
Problematika vzdělávání Hospodářskou komoru hodně zajímá. Podnikatelé si především stěžují na to, že střední školy, učiliště, ale i školy vysoké produkují absolventy ve struktuře, která až příliš často neodpovídá poptávce v tom příslušném místě. A co ti lidé, kteří jsou něčím vyučení, nebo vystudují něco, po čem není v místě poptávka, udělají? Odejdou. Já sám jsem ekonom, ale když vidím, kolik tisíc studentů je na VŠE jen v jednom ročníku, tak se ptám, zda opravdu budeme tolik ekonomů potřebovat? Ale opět je to problém v celé Evropě, v celém OECD, která porovnává státy i podle toho, jaké procento populace má vysokoškolské vzdělání a je to pak jeden z parametrů, podle kterého se stanoví žebříčky konkurenceschopnosti. Nevím, zda to není trochu fikce, protože nepotřebujeme jen vysokoškoláky, ale především potřebujeme kvalitně vzdělané mladé lidi, po nichž bude ze strany podniků poptávka.

Hospodářská komora by mohla ve spolupráci se svými členy, ale i s nečleny, kteří jsou významnými zaměstnavateli, začít na místní úrovni dělat predikce struktury absolventů, jak je budou firmy potřebovat za dva až čtyři roky. To by pak byla informace, která by jistě byla pro příslušné úřady účelná. Na druhé straně, může to mít i nepříjemné důsledky. Některá vzdělávací zařízení musí být ochotna přijmout nepříjemný verdikt, že absolventů jejich oborů je dostatek a že na něj nepřijmou po určitou dobu žádné další nové studenty.

Vladimír Dlouhý
Vystudoval mimo jiné ekonomii na Vysoké škole ekonomické 
v Praze, obor ekonomicko-matematické výpočty, promoval v roce 1977. V letech 1977 – 1978 studoval MBA na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii. V letech 1980 až 1982 vystudoval na Karlově univerzitě postgraduálně obor Matematická statistika a pravděpodobnost. Současně v roce 1980 zahájil aspirantské studium na Vysoké škole ekonomické v Praze.
Je ženatý, má dvě děti, prezidentem HK je od roku 2014.

Autor: Alexandr Vanžura

4.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 22 000 Kč

Pracovníci v oblasti prodeje prodejní technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mountfield a.s., Ústecká 12, 405 02 Děčín, , Zaměstnanecké výhody: stravenky, volno o vánočních svátcích, nákup sortimentu se slevou, výkonostní ohodnocení, , , Kontakt - telefonicky 606 778 650 ( od 9.00 hod. do 16.00 hod -pracovní dny) pan Kovács Jan nebo e-mail Jan.kovacs@mountfield.cz. Pracoviště: Mountfield a.s. - 03: prodejna, Ústecká, č.p. 70, 405 02 Děčín 2. Informace: Jan Kovács, +420 724 016 050.

Výroba - Ostatní strojírenští technici Technik. Požadované 20 000 Kč

Ostatní strojírenští technici Technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: , Technik (technička) pro oblast topenářství a vodoinstalatérství. , velmi dobrá znalost práce s počítačem, řidičský průkaz sk. B. Praxe v oboru výhodou. služební auto a telefon pro soukromé účely, půlroční motivační odměny., Kontakt:, osobně na adrese firmy, telefonicky v každý pracovní den mezi 7 - 15hod, popř. e-mailem. Pracoviště: Termi s.r.o., Pohraniční Stráže, č.p. 2047, 407 47 Varnsdorf 1. Informace: Jaroslav Dostál, +420 412 371 407.

Služby - Služby Kosmetička, vizážistka 13 500 Kč

Kosmetici a pracovníci v příbuzných oborech Kosmetička. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Řetězová č.p. 196/6, Děčín I-Děčín, 405 02 Děčín 2, , Požadujeme absolvovaný kurz nebo vyučení v oboru + praxi., , Kontaktní osoba: Věra Jarošová, tel. 724 252 660, e-mail: vera.jarosova@centrum.cz, osobní schůzku si je třeba domluvit předem.. Pracoviště: Věra jarošová - 02 salon la krása, Řetězová, č.p. 196, 405 02 Děčín 2. Informace: Věra Jarošová, +420 724 252 660.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 19 850 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitelka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mateřská škola Rumburk, V Podhájí 277/12,408 01 Rumburk , Požadavky:, Vřelý vzteh k dětem. Flexibilita a kreativnost, Hra alespoň na jeden hudební nástroj, všestranné zaměření v oblastech výchovy, praxe výhodou., Nabídka práce pro uchazeče s bydlištěm v Rumburku a blízkém okolí., , Kontakt: Osobně po telefonické domluvě, tel.: 725712751, e-mailem. Pracoviště: Mateřská škola rumburk, v podhájí 277/12, příspěvková organizace, V Podhájí, č.p. 277, 408 01 Rumburk. Informace: Michaela Tejnorová, +420 412 332 016.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BOD. Fotbalisté Varnsdorfu (ve žlutém) remizovali ve Znojmě 1:1.
24

FOTO: Varnsdorf přežil šance a veze cenný bod

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Nejlepší sklizeň za tři roky? Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Děčínsko, Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Po dvou hubených letech se pěstitelé ovoce opět těší na úrodu, která má být vzhledem k slunečnému počasí hojná. Navíc v předstihu proti minulým rokům. Oproti pětiletému průměru by se tak mělo sklidit asi o pětinu ovoce více.

Týraný pes Ronny z útulku se dočkal nového domova

Děčín - Příběh týraného Ronnyho má šťastný konec. Pes, kterého brutálně zbil jeho bývalý majitel, se už dočkal nového domova. Dosud na něj čekal v děčínském útulku.

Teplo a sucho ničí lesy Českého Švýcarska. Svědčí kůrovci, který je likviduje

České Švýcarsko - Z lesů Českého Švýcarska dosud technika odvezla tři tisíce kubíků dřeva. 

Jezero Chmelař zamořily sinice. Hygienici vyhlásili zákaz koupání

Úštěk -  Letní idylka u Chmelaře pro mnohé lidi skončila. Ten kdo nechce riskovat zdravotní potíže, měl by se podle hygieniků vodě v úštěckém jezeře raději vyhnout.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT