Uhlí, dříví, lisované brikety i peletky, to všechno jde nyní na odbyt více než v jiné měsíce. „Měli jsme na zimu deset kubíků dřeva, spálili jsme je už na začátku ledna. Teď dokupujeme pro troškách, co se vejde do osobního auta a víc topíme plynem. Letošní zimní sezona se prodraží,“ povzdychla si Anna Velinská z Děčína. Většinu zimy totiž topívala v krbových kamnech, která má napojena na výměník a vyhřeje tak celý byt.

„Holt si letos doplatím plyn, když dřevo došlo,“ postěžovala si žena.

Na odbyt jdou ekologické peletky

Naopak prodejci paliv si mnou ruce. „Kdyby tahle zima trvala ještě půl roku, budu naprosto spokojený,“ smál se prodejce peletek a dřevěných briket Petr Mucha. Lidí chtivých ekologicky topit totiž přibylo a tuhá zima jim vyprázdnila sklepy. „Zákazníků máme pořád dost, někteří se sice předzásobili, ale ti, kteří mají malé sklepy musejí teď dokupovat,“ poznamenal Mucha.

Uhlí je levnější v letních měsících

Prodejci uhlí Zdeněk Pitaš z Děčína a Zdeněk Salač z České Kamenice také zaznamenali, že lidé si jezdí pro uhlí častěji. „Možná je to krizí, lidé nemají peníze na to, aby nakoupili celé auto najednou, a tak jezdí pro menší fůry,“ mínil Pitaš. On i Salač se ale shodli, že se to nevyplatí.

„Nejlepší je objednávat uhlí na další sezonu už teď, nakoupit na jaře nebo v létě, kdy jsou zavedené ceny, které jsou nižší než ty zimní. Vozit uhlí po malých fůrách se už vzhledem k dopravě nevyplatí,“ tvrdili shodně. Na odbyt jdou všechny druhy uhlí, lidé topí i tím méně kvalitním.

„A to zejména v ekologických kotlích, které dokážou dobře spálit i uhlí druhé jakosti. Je levnější, přitom v ekologickém kotli dobře shoří a lidé ho spotřebují o třetinu méně,“ poznamenal Pitaš. Ekologický kotel na uhlí je zhruba šedesátitisícová investice, návratnost vložených peněz je do čtyř let.

Palivové dříví také podražilo

Lidé mají stále zájem i o dřevo. „Vezeme se na vlně zájmu,“ pochvaloval si Jan Zdvořák, prodejce dřeva z Děčína. Jen si lidé musí připlatit. Metr sypaného dříví stál loni na podzim 950 korun, dnes o šedesát víc.

„Zdražily se vstupy, museli jsme zdražit i my,“ poznamenal Zdvořák. I on, stejně jako prodejci uhlí, radí lidem, aby se dřevem zásobili na jaře a v létě a pokud možno tak, aby dřevo stačilo do topné sezony vyschnout.

„Když si dneska někdo koupí sypaný metr mokrého dříví za tisícovku, určitě třetina doslova proletí komínem bez toho, aby se člověk ohřál,“ dodal Zdvořák.

Podle sčítání lidu používalo v roce 2001 pevná paliva k vytápění 16 000 bytů v Ústeckém kraji. Jejich podíl na celkovém počtu bytů byl pět procent. Podle sčítání lidu z roku 1991 mělo tehdy na území dnešního Ústeckého kraje vytápění na pevná paliva 63.000 bytů, jejich podíl na celkovém počtu bytů byl 20 procent.