Pěšky nebo autem? V mnoha městech na Děčínsku je to vcelku jedno. Na zničených silnicích si zdemolujete auto a na zničených chodnících přinejlepším jen boty. V tom horším případě skončíte se zlomeninou na chirurgii.

Dlouhá zima se nepodepsala jen na silnicích, ale zdevastované jsou i chodníky.

„Moc jsem se těšila na jaro. Až si vezmu sukni a boty na podpatku. Ty jsem zničila už dvoje, tak chodím zase v keckách,“ posteskla si osmadvacetiletá Klára z Děčína. Na ulomených podpatcích se prý podepsaly špatné chodníky. „Sice jsem dávala pozor, kam šlapu, ale někde se prostě nedá projít. Chodník připomíná oraniště,“ dodala mladá žena.

Město Děčín stav chodníků monitoruje, ve správě jich má více než sto dvacet kilometrů. „Na opravy se samozřejmě chystáme. Víme o problémových místech. Na opravy chodníků, silnic, opěrných zdi a mostků máme vyčleněno sedm a půl milionu korun. Opravovat budeme dokud nám budou stačit tyto peníze,“ řekla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Na rekonstrukce chodníků se chystají také v Rumburku. Tam mají starosti o pár kilometrů menší, spravují totiž dvaadvacet kilometrů chodníků. „Díky tomu, že průběžně chodníky opravujeme, nemáme je příliš zdevastované. Z tohoto důvodu zastupitelé schválili jen deset tisíc korun na drobné opravy dlažeb,“ řekla mluvčí rumburské radnice Dagmar Žáková. Rumburští se dočkají i nových chodníků, a to v rámci akce Průtah Rumburk. Rekonstrukce stávajících ploch se dotkne více něž sto osmdesáti sedmi metrů čtverečních dlažby. „Připravujeme projekt na výstavbu oboustranné chodníku v ulici Krásnolipská a v rámci rekonstrukce ulice Františka Nohy počítáme s výstavbou nové cesty pro pěší,“ dodala Žáková.

Problémy se nevyhybají ani malých obcích. „Máme okolo pěti set metrů chodníků, rekonstrukci potřebuje velmi nutně. Dlaždice jsou nadzvednuté a chůze po něm se občas rovná slalomu,“ posteskla si starosta Těchlovic Jaroslava Hýlová. Dodala, že opravy přijdou obec na sto třicet tisíc korun.

Stejný problém mají i v Markvarticích, tam sice chodník neponičila zima, ale loňská eletrofikace. „Až nyní se ukázaly závady, na kolik nás oprava vyjde, jsem zatím ještě nezjišťovali,“ řekla místostarosta Blanka Novotná.

Město Varnsdorf spravuje okolo padesáti kilometrů chodníků. „V současné době mapujeme stav po zimním období a návrh celoplošných oprav předložíme Radě města přibližně v polovině května,“ řekl Petr Velé, z odboru správy majetku a investic při varnsdorfské radnici. Dodal, že pro letošní rok zastupitelé z rozpočtu vyčlenili na celoplošné opravy chodníků tři miliony osm set tisíc korun a na běžné opravy chodníků jeden milion.

Pokud si někdo na zdevastovaném chodníku zlomí nohu či ruku má nárok na odškodné od města či obce, tedy stejně, jako kdyby k úrazu došlo na namrzlém chodníku. „Lidé nám musí událost nahlásit, my pak vše předáme pojišťovně. Hlásit by to měli okamžitě, je totiž nutná fotodokumentace,“ upozornila mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.