Je to úplně jiné, vidět je takto, jednu vedle druhé, než slyšet „někteří zastupitelé" apod. Teď už se jakoby nemají kam schovat, vyšli ze stínu. Ty jednotlivé fotky jsou dost velké a zřetelné. Některá jména jsem ani neznal, ale ty tváře potkáváme.

Dva z nich znám dost dobře a mám je i s jejich rodinami rozhodně za slušné lidi. Proto se snažím v sobě najít odpověď, proč. Rozumím tomu, že v dnešní době je těžké uživit svou rodinu, v Rumburku určitě. Dovedu si představit, že by i chtěli věřit, že je místostarosta Darek Šváb křišťálově čistý. Ale nerozumím, proč neslyšeli celý Rumburk, který do toho kulturního domu přišel a odvolání trestně stíhaného vedení hlasitě a jednohlasně požadoval.

Otevřený dopis starosty města Rumburku Jaroslav Trégra ČTĚTE ZDE…

Dokonce i hoši mající v Rumburku blízko podsvětí se po té schůzi od Švába už odvrátili. Označili ho za politickou mrtvolu a chtějí s městem do budoucna spolupracovat. Ani odtud tedy již nikomu nebezpečí nehrozí.

Televize v týdnu odvysílala běžnou zprávu, že třináct bývalých zastupitelů obce Hladké Životice u Nového Jičína bylo odsouzeno k trestu odnětí svobody. Pomohli svému starostovi svým hlasováním. A ta škoda byla jenom osm milionů korun. Tu škodu musí všichni ze svého zaplatit. V Rumburku se stanete bývalými zastupiteli už jenom během několika málo měsíců. Bez prázdnin prakticky týdnů. A že policie už řeší nejenom čachry ve Švábově nemocnici v držení města, ale i na městském úřadě, ví po zveřejnění razií už každý. Pohádky o komplotech policie nebo o nečisté politice by si někteří měli nechat pro sebe. To se tu totiž dělo dosud!

Veřejné zakázky

Nejenom, že jste dávali svému místostarostovi plný prostor k zadávání městských veřejných zakázek pro jeho kamarády, vy jste mu je iniciativně připravovali a prováděli. Od stavby mostků po povodních, které nechal Šváb rozdrobit na osm samostatných akcí, aby se staly podlimitními, už všechny větší veřejné zakázky provádí firma ZEPS. Ta byla založena rok před stavbou mostků. Stálo to funkci odvážného a poctivého místostarostu Ladislava Pokorného, který se jako první odvážil veřejně vyzvat Švába k osobní odpovědnosti.

Aby ani náhodou nemohlo dojít ke zprůhlednění Rumburských zakázek, připravili jste rukou společnou o místo i tajemnici úřadu paní Žákovou. Dva roky před jejím odchodem do důchodu. Tuto pracovitou a čestnou ženu, bývalou policistku jste pošpinili za to, že splnila svou povinnost a nakoupila program na zprůhlednění zadávání veřejných zakázek, které by probíhaly přes internet. Osobně se chci zasadit o to, abyste museli uhradit její ušlou mzdu až do doby, než se po vás paní Žáková na úřad vrátí.

Firma ZEPS je vidět po celém Rumburku, své rozsáhlé zázemí má ve Švábově nemocnici, ale podíl z jejích daní dostává jiné město. Jejich finanční úřad je v sousedním Libereckém kraji, oficiální místo podnikání v sousední Lindavě. I tím poškozujete město.

Ty největší veřejné zakázky však probíhaly v Lužické nemocnici, do které se místostarosta Šváb nechal nainstalovat jako ředitel i předseda představenstva. A to předtím, než si v ní z titulu místostarosty přihrál funkci ředitele pro investice. Na ty se mu hodila spřízněná duše z Rumburka. Je spíše zemědělcem. Pro účely vybavování Švábovy nemocnice si v říjnu 2007 založil firmu HIST Medical s.r.o. s činností nákup a prodej zdravotnických prostředků a přibral společníka s pražským bytem.

VŠE O KAUZE RUMBURK SE DOČTETE ZDE…

A tak sídlo ani této společnosti není v Rumburku, a faktury se tak zbytečně nepotkávají na jednom finančáku. Po roce svou činnost rozšířil o instalaci elektrických a elektronických zařízení. Kdo skutečně prvotně dodával investice i práce a za kolik, se dá patrně zjistit pouze na finančním úřadě pro Prahu 4.

Když by se do Švábovy nemocnice nakupovalo zdravotnické zařízení nad rámec předmětu podnikání firmy HIST, stačilo přibrat do s.r.o. dočasně tu firmu, od které se nakoupilo. Ta mohla prodat například svůj produkt firmě HIST Medical, ve které se dočasně také stala většinovým společníkem a po transakci zase ze spřízněné firmy vycouvala. Čtyři měsíce, od konce října 2008 do ledna 2009 tak byla většinovým společníkem firmy slovenská firma ULTRAMED s.r.o., která prodává zdravotnická zařízení, převážně zářiče jako sonografy apod.

Vyšší částky

Osobně jsem se sešel s lidmi, kteří pro nemocnici prováděli drobnější investice, opravy a údržbu a Švábův člověk od nich požadoval přepsání konečných faktur na mnohonásobně vyšší částky s tím, že do ruky obdrželi pouze tu svou původní částku a tu zbývající větší museli celou nechat na stole. Sami tak museli odvádět daně z velkých sum, které neradi přihráli někomu v nemocnici.

Neměli na vybranou, pokud chtěli příště práci dostat zase. To se muselo dít ve velkém, řemeslníci si to navzájem sdělují, protože se nedobrovolně stali součástí lumpárny a zrovna v takové oblasti, jako je veřejné zdravotnictví! To se muselo týkat každého, kdo pro nemocnici prováděl práce opakovaně a je to dohledatelné.

Jaké to asi muselo být s dodávkami léků a služeb všeho druhu? Ti řemeslníci se to už nebojí říci nahlas, navzájem si dosvědčí, že z toho sami nic neměli, naopak byli zatěžováni vyššími daněmi.

To přemrštěné faktury jsou cílem policejních razií. Několik jedinců se obohatilo na úkor nemocnice a města. A brát bylo kde. Švábovi příznivci přihrávali ročně do nemocnice po desítkách milionů z rozpočtu. Sami z toho nic neměli. Ale měli by to dát najevo. Aspoň teď. Odstupte ze zastupitelstva!

Autor: Alois Kittl, Rumburk