Mihotavé světlo se rozbíhá po zlatavé mozaice obklopující černý mnohatunový sarkofág uprostřed krypty. Tak kdysi vypadala a možná i opět bude vypadat unikátní Dittrichova hrobka v Krásné Lípě. V pondělí 16. dubna ji od státu převzali zástupci sdružení Omnium, které se zabývá obnovou památek především v Sudetech. Stalo se tak symbolicky v předvečer stého výročí úmrtí Karla Dittricha mladšího.

„V kryptě chceme vytvořit pietní místo a obnovit hroby. V místě původní kaple by pak mohla být expozice připomínající Dittrichovi, jednu z nejvýznamnějších rodin severních Čech druhé poloviny 19. století,“ řekl při předání kaple od státu Stanislav Děd ze sdružení Omnium.

Skalní most Bastei v Saském Švýcarsku.
FOTO: Zážitkové výlety představí to NEJ z Českosaského Švýcarska

Podle památkářů a historiků je Dittrichova hrobka zcela výjimečná v rámci celé České republiky. A to nejen osobou autora, jímž byl německý císařský architekt Julius Raschdorff, ale především technickým řešením, například vytápěním.

„Vytápěná nebyla přístupná část, ale krypta, čemuž stále pořádně nerozumíme, proč tomu tak bylo. Je možné, že to bylo kvůli udržení mikroklimatu v kryptě. Do té je podzemním kanálem přiváděn vzduch. V Čechách jsme k této hrobce nenašli žádnou analogii,“ přiblížil další neobvyklé řešení krásnolipské hrobky Tomáš Brož z Národního památkového ústavu.

Omniu slíbila pomoci s opravami i Krásná Lípa. Podle starosty Jana Koláře město již v začátku věnuje dřevo z městských lesů na výdřevu statického zajištění hrobky.

Více se dočtete ve středečním (18.4.) Děčínském deníku!