Krásná Lípa se snažila o co nejrychlejší vyřízení převodu, aby na rekonstrukci mohla využít dotace od kraje nebo ministerstva kultury. Obě instituce ale mají pro letošní rok grantová řízení uzavřená. Město se tak musí poohlédnout po jiných možnostech financování. Kompletní rekonstrukce hrobky totiž vyjde na desítky milionů. Jen záchranné práce, které mají zabránit zřícení této funerální stavby, jsou odhadované na tři miliony korun. „Letos bychom chtěli hrobku dostat pod střechu, kterou dnes nemá a do budovy zatéká, což je problém především kvůli výkyvům tepla. Je to možná ambiciózní plán, ale ne nerealizovatelný,“ předstírá nejbližší plán Jan Kolář. Již během minulé zimy radnice nechala pokácet stromy, které mohly ohrozit hrobku, případně nad ni zasahovaly. Město by rádo využilo na záchranu památky Integrovaný regionální operační program, v příštích letech by rádo financovalo obnovu z fondu obnovy ohrožených památek ministerstva kultury. To by mohlo zajistit dlouhodobé financování rekonstrukce.

Omnium se začal hrobce věnovat ve spolupráci s radnicí v roce 2018. Podařilo se vyzdít drolící se stěny a celou budovu podepřít dřevěnou konstrukcí, která památku podpírá. Tím zabránilo nejhoršímu. „Za patnáct let ta budova hodně zdegradovala. Pokud by se neudělaly první záchranné práce, klenby by se zřítily. Když to řeknu v kubíkách, byl úbytek ve zdivu v roce 2018 oproti roku 2008 šest sedm kubíků zdiva, které vypadlo z klenby,“ popisuje projektant Martin Volejník. Jenže práce po dvou letech zastavilo insolvenční řízení se spolkem Omnium, do kterého se přihlásily desítky věřitelů s pohledávkami za více než sedm milionů korun. O dění ve spolku se má podle dřívějších informací médií zajímat také policie.

Krásná Lípa usiluje o získání Dittrichovy hrobky do svého vlastnictví.
Lípa chce získat Dittrichovu hrobku, převod brzdí insolvence nynějšího majitele

Hrobky si cení především památkáři. Navrhl ji na konci 80. let 19. století význačný německý architekt Julius Carl Raschdorff. „Od Raschdorffa, který byl německým císařským architektem, se zachovaly pouze dvě funerální stavby. Tou druhou je hrobka císaře Fridricha II. v Postupimi,“ přibližuje významnost hrobky v Krásné Lípě Tomáš Brož z Národního památkového ústavu. Dittrichova hrobka je unikátní nejen svým autorem, ale také technickým řešením. Stavba byla například zateplená korkem nebo asfaltem. Nedaleko ní pak stojí menší budova s komínem – kotelna pro vytápění hrobky.

Dittrichové byli nejvýznamnější podnikatelskou a mecenášskou rodinou v Krásné Lípě a okolí. Přímo ve městě financovali například stavbu starobince, dětské zotavovny nebo bývalé nemocnice. Výrazně se podepsali také na podobě polského města Žyrardów, se kterým Krásnou Lípu pojí partnerství.