Všem jde o zisk

Nezapomeňte však na fakt, že i finanční instituce pracují za účelem vytvoření co největšího zisku. U finančních institucí v Česku je tento záměr ještě více viditelný než v zahraničí. Zdejší finanční trh využívá na plné obrátky vlastností Čechů. Jsme totiž velmi konzervativní národ.

Z nepochopitelného důvodu nemáme rádi změnu a zůstáváme u jedné banky po celá léta, někdy i celý život. A jsme s podivem velice ochotní bankám (a všem finančním institucím) dobrovolně darovat část ze svých těžce vydřených peněz. Je známo, že české bankovní instituce se drží nad vodou i v době krize. Máme u nás totiž bankovní politiku založenou na poplatcích a na všeobecném využívání vaší ochoty platit.

Slevy pro běžného zákazníka neexistují

Pokud tedy jdete do své „oblíbené“ banky, pojišťovny atd. a řeknete paní za přepážkou, že CHCETE zřídit daný produkt, pak nikdy nečekejte, že se Vám tento krok vyplatí. Víme přece, že když jsem si jistý, že zákazník určitě věc chce, proč bych mu ji měl dávat levně. Lze uvést příklad i z jiné oblasti života.

Chcete si koupit auto a vyhlídnete si jedno jediné, jdete do bazaru a řeknete: „Tohle auto opravdu chci!“ Prodejce nemá potřebu s Vámi jakkoliv dál jednat a auto Vám prodá za cenu např. 150 tisíc korun, i když si je vědom, že on jej pořídil za pouhých 100 tisíc korun.

Možná Vám ještě přidá nějaký malý dáreček (propisku, vůni do auta a škrabku na sníh) za to, že jste mu vydělal. Když mu však řeknete, že jste byl i v bazaru na druhém konci města a tam Vám to samé auto nabízeli za 140 tisíc korun. Prodejce se jistojistě zamyslí a auto Vám nakonec prodá za 135 tisíc korun. Pokud budete dostatečně prozíraví a ukážete mu takových nabídek víc, prodejce bude toužit po jakémkoliv zisku a bude chtít obstát v konkurenčním boji. Proto Vám auto nakonec prodá za 127 tisíc korun a oba budete zaručeně spokojeni.

Je tedy jasné, že když přijdete a řeknete CHCI - zaručeně proděláte. Stejně tak proděláte, když jste bance věrni. Ona Vás naláká uměle vytvořenými slevami pro stálé klienty. Přitom určitě na Vaší přehnané důvěře vydělá. Pokud jste aspoň trochu chytří a zajdete při zřizování požadovaného produktu do více bank (3-4 bankovní domy) a obětujete svůj čas a nervy, již se Vám tento krok určitě vyplatí a produkt pořídíte o něco levněji.

Co udělat?

Avšak krok, který se Vám nejvíce vyplatí a je v podstatě pro Vás i nejpohodlnější, je spolupráce s nezávislým finančním poradcem. Řešte tyto situace s poradci, kteří spolupracují s desítkami finančních institucí (30-40 běžně), mají u těchto institucí výsadní postavení a jsou proto schopní Vám zajistit reálnou slevu na produktu, který po něm žádáte. Tak z pohodlí svého domova získáte nejnižší nabídku, která je pro Vás možná.

U hypotéky můžete ušetřit 15 -20% za dobu splácení (proč nemít v kapse 150-200 tisíc korun), v běžné rodině lze u pojistek jakéhokoliv druhu dojít k úspoře 5-15 tisíc korun ročně, u bankovních poplatků 3,5 -5 tisíc korun ročně (podívejte se, kolik jste zaplatili na poplatcích na www.bankovnipoplatky.com).

Zeptejte se sami sebe!
Nechcete již přece finančním institucím pochlebovat!
A získat naopak část svých peněz zpátky!

Chcete se dozvědět další informace z oblasti financí? Čtěte v Děčínském deníku každé pondělí.
Máte otázky z oblasti financí? Kontaktujte mne!
Tel.: 602 449 392
E-mail: kvendolska@centrum.cz