Blíží se nám vánoční svátky. My však můžeme mít dvojí představu o těchto „svátcích klidu“. Můžeme si představit klid, pohodu, byt provoněný cukrovím a krásné chvíle strávené s rodinou. Na druhou stranu si představíme vánoční shon, vymýšlení dárků a jejich nakupování v přeplněném obchodě a přehnané uklízení celého bytu.

Vánoční příběh

Kde na ty Vánoce zase vezmu? Toto je otázka, kterou si snad každý z nás v tuto dobu položí. Stromeček, kapra, vánoční ozdoby… všechno musím zase nakoupit. Děti viděly v televizi reklamy a chtějí všechny novinky ze světa hraček, které nutně potřebují. Navíc by starší ratolest přivítala nový mobil a ta mladší notebook. Sama bych si taky něco hezkého pořídila… Když se však podívám do peněženky - prázdno a při pohledu na zůstatek účtu – „možná toho kapra bychom mohli pořídit“.

Vezmeme si půjčku. Napadla mě spásná myšlenka. Půjčíme si na to všechno a uděláme si přece jen úžasné Vánoce.

Letmo jsem se podívala po nabídkách půjček a za dva dny mám v kapse přesně tolik, kolik jsem potřebovala.

Nakoupila jsem vše potřebné a přichystala „úžasný Štědrý den“.

Jak to dopadlo? Syn chtěl jiný „vychytanější“ mobil a vztekle se zavřel v pokoji. Manžel se na můj letošní výběr netváří nadšeně… ostatně on se také zrovna netrefil.

Peníze jsou utraceny, radost z dárků bez výsledku, polovina věcí už leží hluboko ve skříni a mně se každý měsíc připomíná tohle šlápnutí vedle splátkou, která mne finančně zatěžuje.

Krásné Vánoce

Známá měla stejný problém. Nenechala se však zlákat nesmyslnou půjčkou. Dětem raději vysvětlila situaci a měli nakonec radost i z levnějších dárků. Na kapra a stromeček ještě nějakou tu korunu měla. S manželem si dali jen malé drobnosti, které však o to víc potěšily. Prožila krásné a pohodové vánoční svátky. A navíc jí celý rok netrápila noční můra splátek.

A ještě na jednu věc přišla. Uvědomila si, že když si každý měsíc dá nějakou tu korunu stranou (místo nesmyslně vysoké splátky), tak budou mít příští rok Vánoce opravdu štědré.

Neberte si nesmyslné půjčky na dárky, dovolené, spotřebiče atd.
Raději si zodpovědně tvořte finanční rezervu.

Přemýšlejte.
Každý z nás utratí 20-30 korun denně ( 600-900 korun měsíčně) zcela nesmyslně!

Chcete poradit, jak se zbytečně nezadlužit?
Chcete vědět, jak si nejlépe tvořit finanční rezervu?
Chcete se dozvědět další informace z oblasti financí? Čtěte v Děčínském deníku každé pondělí.

Máte otázky z oblasti financí? Kontaktujte mne!
Tel.: 602 449 392
E-mail: kvendolska@centrum.cz