Z něj po sečtení výsledků a rozdělení mandátů vyplývá zajímavá věc: V 55členném krajském zastupitelstvu totiž zasedne hned devět zástupců z Děčínska. Šest z nich je přímo ze Šluknovska, což je pro tento region historický úspěch.

DEVĚT STATEČNÝCH

Děčínský okres tedy bude 
v krajském zastupitelstvu zastupovat devět politiků, nejvíce na kandidátce hnutí ANO, a to hned tři: Jiří Anděl, Josef Hambálek a Stanislav Horáček. Z ČSSD to bude Jaroslav Foldyna a Jaroslav Sykáček. Za KSČM pak z Děčínska do zastupitelstva míří Jaroslav Horák 
a Petr Vomáčka. Za ODS bude Děčínsko hájit Jiří Pimpara a za SPD – SPO Petr Šmíd.

Tak velké zastoupení děčínského okresu těší například místostarostu Varnsdorfu Josefa Hambálka 
z ANO.

„Z okresu Děčín si na kraji vždycky dělali tak trochu srandu. Děčínsko je na tom špatně, tak doufám, že potáhneme za jeden provaz," dodává Hambálek, který podle svých slov nemá ambice stát se krajským radním. Přesto ví, že ho čeká nyní náročné období. 
S tím prý ale počítá.
Vysoký počet zástupců z Děčínska těší i místostarostu Rumburku Jiřího Pimparu.

„Chtěli bychom spolupracovat, máme s kluky ze Šluknovska dobré vztahy," říká Pimpara, jehož ODS zřejmě skončí v opozici.

Okres Děčín by tak podle některých zvolených politiků mohl z výsledku voleb vytěžit díky tak početnému zastoupení v kraji maximum.

PROPADÁK KOALICE

Stejně jako v celém Ústeckém kraji vyhrálo i na Děčínsku volby hnutí ANO, které získalo 25,52 procenta voličů. Druhá sociální demokracie získala 14,16 procenta, třetí komunisté 12,27 procent. Do krajského zastupitelstva se dostala také ODS a SPD a SPO, celkem pět subjektů.

„Vítězství ještě neznamená, že budeme mít skutečně hejtmana. Vše je otázkou povolebních vyjednávání. Já osobně bych preferoval koalici s co nejnižším počtem koaličních partnerů," okomentoval pro Děčínský deník výsledky voleb náměstek děčínské primátorky Jiří Anděl, který získal na kandidátce ANO třetí nejvyšší počet hlasů.

Kdo z Děčínska se dostal do zastupitelstva?
ANO
Jiří Anděl
Josef Hambálek
Stanislav Horáček
KSČM
Jaroslav Horák
Petr Vomáčka
ČSSD
Jaroslav Foldyna
Jaroslav Sykáček
ODS
Jiří Pimpara
SPD – SPO
Petr Šmíd

Naproti tomu současná krajská koalice KSČM a ČSSD na Děčínsku ztratila tisíce hlasů. Například komunisté přišli jen na Děčínsku o čtyři tisíce hlasů, o dva tisíce pak přišla sociální demokracie. ANO, které letos kandidovalo v krajských volbách poprvé, přilákalo na Děčínsku více než 7 700 voličů.

Právě vítězné hnutí odlákalo velkou část voličů ostatním stranám, které již dříve v krajském zastupitelstvu působily. Částečně je pak nižší počet hlasů pro poražené dané také nižší volební účastí. V porovnání s volbami v roce 2012 přišlo k urnám o čtyři tisíce méně voličů.

Přesto byla na Děčínsku volební účast mírně vyšší než v celém Ústeckém kraji, a to 29,28 procent.

Stejně jako při minulých volbách byla i letos vyšší volební účast v menších obcích. Přesto se přes čtyřicetiprocentní účast dostalo pouhých pět obcí. Nejvyšší volební účast byla v Janově, kde přišlo volit 46,13 procenta voličů. Přes dvoupětinovou volební účast se ještě přehoupla Srbská Kamenice (44,66 %), Merboltice (43,31 %), Arnoltice (42,55 %) a Doubice (42,11 %). Na opačném konci pomyslného žebříčku pak skončil Velký Šenov s účastí 22,24 procenta. Podobná volební účast byla například v Mikulášovicích (23,30 %) nebo ve Šluknově (23,60 %).

Ve většině větších měst se pak volební účast pohybovala okolo třiceti procent.