Informaci po středečním jednání krajského krizového štábu potvrdila Deníku krajská hygienička Lenka Šimůnková. „Vypadá to dobře, počty nakažených postupně klesají. Snižují se také počty nemocných, což je rozhodující,“ uvedla Šimůnková s tím, že v současné situaci není důvod k prodloužení uzavření škol na Děčínsku, a děti tak budou moci chodit do školy v týdenním rotačním režimu stejně jako v ostatních regionech. Do lavic zatím usednou pouze žáci z prvního stupně. Výjimku mají malotřídky, kde mohou jít od pondělí do školy všechny děti.

Oproti minulému týdnu tak desítky škol získaly mnohem dříve jistotu, jak bude jejich provoz v příštích dnech vypadat. 

Oficiální zprávu o tom, že i tento týden budou fungovat pomocí distanční výuky, se totiž dozvěděly z úst ministra zdravotnictví Petra Arenbergera až minulý pátek po poledni. „Paradoxně máme jako školy na Děčínsku výhodu, protože se můžeme na provoz podle nových pravidel více připravit. Takže budou víc v klidu rodiče i my,“ řekl ředitel děčínské základní školy na Máchově náměstí Martin Lána. Podle jeho slov si tak mohli učitelé více vyzkoušet zacházení s testy a jejich samotný průběh. Jen na této škole, jejíž součástí je i školka, budou muset každý týden testovat okolo 200 dětí.

Hygienici nyní provádějí ve Varnsdorfu, kde rozbory minulý týden odhalily brazilskou variantu koronaviru, hromadné odběry vzorků. Jejich výsledky by měli mít v úterý večer, případně ve středu ráno. „Pokud by některé byly pozitivní, budeme přijímat opatření přímo v místě. Další uzavření škol nyní ve hře není,“ doplnila Lenka Šimůnková.

Zatímco děti v celém Česku šly do škol už toto pondělí, krajská hygienická stanice rozhodla se souhlasem ministerstva zdravotnictví o týdenním odkladu začátku prezenční výuky na Děčínsku. Důvodem byl právě výskyt brazilské mutace, ale i to, že na Děčínsku je pořád značné množství nových případů koronaviru. V celorepublikových tabulkách patří na první příčky. Přesto i na Děčínsku počet případů klesá. Zatímco ještě před dvěma týdny zaznamenali hygienici až 200 nových případů za den, nyní jich je v pracovní dny méně než polovina. To se projevilo i na poklesu počtu nových případů za sedm dní přepočtených na 100 tisíc obyvatel. Na začátku toto číslo překračovalo 380 případů, ve středu kleslo již na 315. Svou roli v tom ale hraje také víkend, kdy počty testů a tím i odhalených pozitivních lidí strmě klesají.