Děti do osmnácti let nemusí od prvního dubna platit za návštěvu lékaře dávat třicet korun. Pediatři to přijali s rozpaky. Naopak rodiče to vesměs vítají.

„Ušetřím dost peněz. Mám malého syna a dceru, a stačilo aby marodili a poplatky nám pěkně zatočily s rodinným rozpočtem. Škoda, že se musí platit stále za recept,“ řekla Hana Gregorová z Děčína.

Lékařka Hana Balvínová z Rumburku si ovšem myslí, že poplatky svůj smysl měly: „Po jejich zavedení mi v ordinaci klesl počet pacientů. Mohla jsem se věnovat těm, kteří léčbu opravdu potřebovali. Navíc na pohotovosti a v lékárnách stejně děti budou platit dál. Tak jaký to má vlastně význam?“ Zrušení plateb považuje za nekoncepční řešení, navíc jí díky tomu ubudou prostředky na provoz ordinace.

Ani další oslovení pediatři nejsou z toho, že děti už nemusí platit, nadšení. Děčínská pediatrička Blanka Šubrtová se například nedomnívá, že by poplatky rodiče významně zatěžovaly: „Děti chodí hodně na preventivní prohlídky a očkování, za což se neplatilo. Poplatky nebyly tak vysoké, aby udělaly rodinám čáru přes rozpočet. Ale na druhou stranu nám teď alespoň ubyla práce s jejich vybíráním.“ To, že bude mít teď na provoz ordinace méně peněz jí nevadí.

Žádný velký nárůst počtu pacientů Šubrtová zatím nezaznamenala: „Na to je příliš krátká doba, neplatí se teprve pár dní. Ale až to některá větší děcka zjistí, začnou přicházet, jen aby se ulila ze školy.“ Dodala, že dost lidí, kteří k ní chodí, totiž ještě o tom, že děti neplatí, neví.

Doktorka Jaroslava Lešanovská z Děčína ovšem už v ordinaci víc pacientů má: „Už si chodí zbytečně třeba pro paralen. Kdyby museli platit, nepřišli by.“ Stejně jako doktorka Balvínová, i ona vidí zrušení poplatků pouze v ordinacích dětských lékařů jako polovičaté řešení.

Ne všem rodičům poplatky vadily. Daniela Horáková, která má šestiletého syna, proti nim nic neměla: „Věřím, že to lidem, kteří mají víc dětí vadit mohlo. Ale já jsem byla ráda, že v čekárně nebylo tolik lidí. K doktorovi se synem chodím, jen když je to nutné. Paralen a kapky do nosu mu mohu koupit sama.“

Lékařka Kateřina Palacká, která má ordinaci ve Varnsdorfu, proti zrušení poplatků v zásadě není: „Ale chtělo by to dotáhnout do konce. Nedokážu si v hlavě srovnat, proč u nás neplatí a v třeba v lékárnách a nemocnicích ano. To je na pováženou. Buďto stát chce rodičům ulevit, nebo ne.“ Na pohotovostech by placení zachovala, protože ty lidé nejčastěji zneužívají.

Palacká ale také očekává, že jí počet pacientů stoupne. Domnívá se, že lidé by si měli opravdu uvědomit, že se musí a mohou na své léčbě podílet, a navštěvovat lékaře pouze, když ho opravdu potřebují.

„Ti rozumní už to dělají,“ uzavřela doktorka Palacká.