Kromě tohoto chystá tamní radnice i novou vyhlášku omezující pití alkoholu v některých lokalitách a vysedávání na veřejných prostranstvích.

Na příštím jednání zastupitelstva chce rada města navíc předložit návrh vyhlášky, která zakáže popíjení alkoholu a vysedávání na veřejných prostranstvích. Lepší výbavy se má dočkat i městská policie, která bude mít novou služebnu hned naproti Romy obývané ubytovně Sport.

„Chceme co nejdříve zlepšit situaci ve městě, proto chystáme novou městskou vyhlášku. Tu projednají zastupitelé na semináři. A pokud vše proběhne podle našeho očekávání, tak bychom ji rádi ještě v září schválili. Lidem by se tak mělo velmi brzy alespoň v něčem ulevit,“ říká starosta Martin Louka.

Po zajištění bezpečné cesty dětí do škol volají místní už delší dobu, jejich děti jsou prý po cestě často okrádány.

„Od zítřejšího rána máme k dispozici čtyři lidi, kteří budou označeni vestami s nápisem 'dozor dětí'. Problematické lokality budou hlídat ráno a potom od 11 do 14 hodin,“ řekla mluvčí radnice Romana Macová.

Veřejná služba je dobrovolnická práce, kterou pod městskými úřady vykonávají příjemci sociálních dávek, kteří si chtějí zvýšit příjem.
Pro další opatření hledalo město inspiraci v Litvínově. Městské strážníky plánuje vybavit mikrokamerami a zřídit jim služebnu hned naproti ubytovně Sport, asi nejproblémovější lokalitě města.

Hned na příští zastupitelstvo přinesou radní návrh vyhlášky.

Na celkové zlepšení vyhrocené nálady mezi bílou majoritou a Romy ale tak jednoduchá opatření nejsou. Vedení radnice proto slibuje alespoň intenzivnější diskusi s občany, navíc prý chce lidi propříště odradit od toho, aby pochodovali po městě společně s pravicovými extremisty. K tomu je prý žene zoufalství z dlouho neřešených problémů. „Proti sobě stojí lidé, kteří by při stanovení a přijetí normálních životních zásad mohli žít vedle sebe jako sousedé,“ prohlásila Macová.

Autor: Alexandr Vanžura, ČTK