Zařízení převedené zvuky zaznamenává a ukládá pro pozdější počítačové vyhodnocení.
„Odchylky ve zvukových projevech různých druhů netopýrů jsou totiž v některých případech natolik malé, že přesné určení není možné prostým poslechem," vysvětluje mluvčí Správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Díky této metodě se podařilo odhalit i nové netopýří druhy žijící v Českém Švýcarsku. Monitoring netopýrů provádí Tomáš Bartonička z Přírodovědné fakulty Masarykovy univerzity.
„Monitoring potvrdil, že České Švýcarsko je z hlediska výskytu netopýrů pestrou oblastí, BAT-detektor letos odhalil přítomnost 12 druhů," říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Některé navštívené lokality ukázaly až nečekanou druhovou pestrost, například Temný důl u Zadní Doubice, kde se podařilo prokázat výskyt sedmi druhů současně."
Až dosud byl výskyt netopýřích druhů v Českém Švýcarsku sledován převážně sčítáním na zimovištích, v letních koloniích či na základě nalezených úhynů. BAT-detektor otevírá nové možnosti citlivého nahlížení, nebo přesněji naslouchání do světa těchto létajících savců.
„Překvapilo nás, že některé druhy, o kterých máme jen občasné náznaky výskytu, jako tomu je v případě netopýra severního, se u nás vyskytují na některých lokalitách vcelku běžně," přibližuje Pavel Benda. Zajímavým výsledkem průzkumu bylo rovněž prokázání výskytu netopýra velkouchého ve starých bukových porostech Růžovského vrchu.
Oblast Českého Švýcarska lze z hlediska výskytu netopýrů považovat za velice významnou. Až do současné doby zde byl potvrzen výskyt 19 druhů netopýrů a očekává se, že by v blízké budoucnosti mohl být potvrzen výskyt dalších dvou druhů. V České republice se aktuálně vyskytuje 27 druhů.
Netopýři jsou jako druh zatíženi mnohými předsudky. Realita je však taková, že vyžadují ochranu a toleranci ze strany člověka, pro kterého jsou neškodní či dokonce prospěšní, už proto, že konzumují velké množství hmyzu.