Po měsících ničivého sucha se opět začaly studny na Šluknovsku plnit vodou. Stačily k tomu necelé dva měsíce bohatší na srážky. Podle meteorologů je ale předčasné se radovat, na dohnání mnohaletého deficitu to nestačí.

Místy i 40 centimetrů sněhu, krátce na to obleva, další sníh a znovu obleva, tentokrát i s deštěm. Vody bylo v posledních dnech na povrchu tolik, že na některých potocích a menších řekách krátkodobě vyhlásili povodňové stupně. Všechna ale neodtekla bez užitku pryč. „Je to mnohem lepší než před několika týdny. Ve Filipově, kde byly problémy s vodou největší, se voda do studní už vrátila,“ řekl s úlevou starosta Jiříkova Michal Maják.

Jiříkov nebyl jediným městem, které sucho v závěru minulého roku hodně potrápilo. Starosti nadělalo také například v Krásné Lípě. „Situace není ještě úplně dobrá, ale už není tak kritická. Nejhorší to bylo na Kamenné Horce, Sněžné nebo Vlčí Hoře,“ připomněl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Vodoměry je třeba chránit.
Blíží se mrazy, chraňte své vodoměry

Podle jeho názoru se ukázalo, kdo má zastaralé, mnohdy i více než sto let staré zdroje vody. Ti, kteří mají studánky ve sklepích, měli problémy téměř všichni. Naopak lidé čerpající vodu z hlubokých vrtů většinou nebyli na suchu ani během loňského tropického léta.

„Myslím, že mnoho lidí se ze současné situace poučilo. Došlo jim, že musí do vrtů investovat, pokud chtějí mít dostatek vody. Nebo vůbec nějakou vodu,“ dodal Kolář.

Podle map sucha se nasycení půdy vodou blíží na Děčínsku a Šluknovsku úrovni 100 procent. Ještě relativně nedávno se na řadě míst regionu pohybovalo okolo 20 až 30 procent. Potíž je ale v tom, že voda je jen ve vrstvách těsně pod povrchem. „Srážky z posledních šesti sedmi týdnů rozhodně přispěly ke zlepšení situace. Ale vliv na podzemní vodu to vzhledem ke srážkovému deficitu trvajícímu od roku 2015 mít nemůže,“ řekl Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Pod zámeckou sýpkou v Děčíně se utrhla část zdi.
FOTO: Pod zámeckou sýpkou v Děčíně spadla část zdi, šest evakuovaných

V mělčích zdrojích vody se větší množství srážek podle Radka Tomšů projeví v řádech týdnů až měsíců. U hloubkových vrtů je potřeba mnohem více času. „Nyní nás čeká mrazivý týden beze srážek. Uvidíme, jak to bude dál. Pokud by únor byl na srážky podobně bohatý jako poslední týdny, tak by to mělo pozitivnější vliv. Zatím je to ale málo,“ doplnil Tomšů.

Kvůli suchu loni musela města vozit lidem vodu v cisternách. Například Jiříkov si pronajal od Státních hmotných rezerv tři takové zásobníky vody. Za každý ale musel platit státu pětitisícové nájemné za měsíc. Dohromady tak za poslední dva měsíce loňského roku, kdy byla situace nejvážnější, zaplatil 30 tisíc. Další peníze pak dal za vodu do cisteren, jedno naplnění vyšlo na 500 korun. „Dvě cisterny jsme už vrátili, jednu si ale pro jistotu ponecháme,“ dodal starosta Jiříkova Michal Maják.