Těžko pochopitelným případem se zabývá Městský útulek pro opuštěná zvířata v Děčíně. Neznámý člověk se rozhodl zbavit zodpovědnosti a veškerou péči přenechat na druhé tím, že v krabici u Labe odložil deset štěňátek. Útulek se teď snaží získat informace o původním majiteli.

Nálož roztomilosti přivezla do útulku nálezkyně v úterý odpoledne. Zhruba osmitýdenní mláďata prý objevila při procházce u betonového bunkru u Labe v Děčíně. Zvířata, pravděpodobně kříženci labradorského retrívra, jsou v pořádku.

„Štěňátka jsou neotrkaná, nebyla moc zvyklá na lidi. Výhodou ale je, že tím, že jsou to štěňata, socializace u nich bude rychlá,“ uvedl Jaroslav Kácha z děčínského útulku.

Do Křinice unikly barvy na barvení textilu.
FOTO: Říčka Křinice v Krásné Lípě se opět zbarvila do ruda

Štěňátka nyní čeká odčervení i čipování. Potom budou moci putovat do nových domovů. Některá jsou ještě k mání, o jiná se už přihlásili zájemci. Útulek nyní řeší, kdo se jich takto zbavil. „Budeme rádi za každou informaci, která nás dovede k majiteli těchto deseti štěňat,“ napsalo zařízení na své facebookové stránce.

Na útulek se mohou lidé obrátit prostřednictvím Facebooku pomocí soukromé zprávy nebo také na telefonním čísle 605 801 617. „Pokud bychom věděli, kdo to byl, okamžitě by se podal podnět na krajskou veterinární správu. Další věc je, že městu Děčín vznikají náklady s tím spojené,“ doplnil Jaroslav Kácha.

Jen přibližně na pět tisíc korun vyjde čipování, odblešení a odčervení všech deseti štěňat. To je navíc nutné ještě opakovat. Další náklady vznikají také za umístění psů v útulku.

„Nádherná štěňátka. Hlavní je, že se našla a budou snad v pořádku. Majitel by si zasloužil také někde zanechat, a to bez jídla a pití. Aby si to příště rozmyslel. Přeji prckům hodně štěstí v novém domově,“ napsala na Facebook útulku například paní Renata.

Medvěd Bruno je už ve venkovní expozici.
Lidé se v děčínské zoo mohou podívat na komentované krmení zvířat

S podobnými případy se útulek v minulosti už setkal. Větší počet odložených štěňátek přijal před přibližně patnácti lety. Tehdy jich bylo 13, šlo ale o dva různé vrhy. Letošní případ je výjimečný. „Že bychom tu měli deset štěňat najednou pravděpodobně z jednoho vrhu, to se nám ještě nestalo,“ upřesnil Kácha.

Odložená koťata

Není to tak dlouho, kdy útulek přijal i několik koťátek. Nálezkyně je údajně našla v krabici vyhozené do kontejneru. Kdyby si jich nikdo nevšiml, zřejmě by je čekala krutá smrt v popelářském lisu.

Nekastrované kočky, které jejich majitelé pouštějí ven, jsou dlouhodobým problémem. Venku se mezi sebou totiž nekontrolovaně množí a jejich koťata tak často končí v útulcích. Jejich majitelé se kastraci brání argumentem, že je proti přírodě. „Proti přírodě ale je, když sbíráme polomrtvá nebo mrtvá koťata, která někdo vyhodí v igelitce do popelnice. Přitom se tomu dá zamezit,“ sdělila před časem vedoucí děčínského útulku Eveline Jahelková.

Kastraci koček doporučuje i veterinářka Markéta Grešíková. Kočky totiž trpí tím, že opakovaně mrouskají a dochází tak u nich k cystám na vaječnících, zánětům dělohy a podobným problémům.

Holuba z vlasce vysvobodili přivolaní hasiči.
Holub v Jílovém se zamotal do vlasce, vysvobodili ho hasiči a strážníci