Rekonstrukce za více než šest milionů korun nadzvedla na posledním jednání některé zastupitele.

„V roce 2005 nám dům stavební firma předala. My jsme následně dopláceli za vícepráce 16,4 milionu. Tam jsou snad schody ze zlata. Ten barák je deset let starý a my do něho nyní dáváme za opravy sedm milionů. To je strašný. Barák po deseti letech má být v nejlepší kondici," rozčiloval se zastupitel Václav Němeček, který upozornil před časem 
i na problémy okolo plavecké haly.

Problémy provází bytový dům v Tržní ulici prakticky od začátku. Již krátce po jeho předání se v bytech objevila plíseň, kterou se doposud nepodařilo zničit.

„Každé dva týdny musím vystříkat rohy a některé stěny savem. Ale stejně se plíseň pravidelně vrací. Stačí, aby venku bylo trochu sychravo
a máme tu plíseň znovu," říká jedna z nájemnic domu v Tržní ulici.

Opravy od léta

Právě s likvidací plísní by měla pomoci probíhající rekonstrukce, kterou dělá za více než šest milionů firma Komplex DC. Do výběrového řízení se přihlásily během letních prázdnin další dvě firmy.

Město Děčín opravuje rozpadlý dům.„Dům v Tržní se začal opravovat v srpnu a práce potrvají do konce letošního roku. 
V domě se tvoří plíseň, proto dojde k zateplení části fasády, fasádních výplní, vnitřních ostění fasádních výplní, konstrukcí balkonů a zastřešení terasy. Na tyto práce nejde uplatnit záruku," přibližuje rekonstrukci prakticky nového domu mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Byly pochybnosti

O kvalitě prací, které prováděla před deseti lety firma PSD, panovaly od počátku pochybnosti. Na řadě míst do domu zatékalo, s čímž souvisela i plíseň na domu. Kvůli tomu bylo po čase v nejvíce postižených bytech sníženo nájemné.

„Řemeslníci, kteří tu jsou teď, nám říkali, že je to neskutečně zfušovaná práce," dodává nájemnice.

Není divu, podle některých svědků na stavbě pracovali slovenští dělníci, kteří byli údajně často hned ráno opilí. Do nedaleké trafiky si po ránu chodili pro pivo.

Výstavbu obytného domu 
v Tržní prý provázely těžkosti od samotného počátku.

„Už při zakládání stavby se tam vyskytly problémy, se kterými projekt nepočítal. Platí to zejména o složitosti podloží, u kterého průzkumné vrty neodhalily jeho nestabilitu," vysvětloval před po jednom ze soudních stání Petr Trabalka na jednu z nutných víceprací, se kterou pak souvisely další zásahy.

Město Děčín opravuje rozpadlý dům.Firma musela na zajištění potřebné stability domu použít kvalitnější beton i betonářskou výztuž s vyšší pevnostní oceli.

Zvýšila se i spotřeba ocelových konstrukcí při budování zábradlí a teras. Šéf firmy PSD mimo jiné argumentoval také tím, že projekt vůbec nepamatoval na zajištění stability sousedního objektu na Teplické ulici, ke kterému bylo nutné postavit opěrné piloty.

Město se dokonce s dodavatelem stavby soudilo. Krátce po dokončení stavby totiž požadoval proplacení vícenákladů, což město odmítalo. Věc tak skončila u soudu, 
u kterého byla ale úspěšnější stavební firma. Děčín tak musel doplatit za dům dalších více než 16 milionů korun. Celkové náklady se tak jen na jeho stavbu vyšplhaly na 79 milionů korun.

Bytový dům v Tržní ulici stavěla společnost PSD od konce roku 2002 do března roku 2005. Město do samotné výstavby investovalo ze svého rozpočtu zhruba čtyřicet milionů korun, dalších třiadvacet milionů přidal stát.

Dům v Tržní uliciBytový dům v Tržní ulici stavěla společnost PSD od konce roku 2002 do března roku 2005. Město do samotné výstavby investovalo ze svého rozpočtu zhruba čtyřicet milionů korun, dalších třiadvacet milionů přidal stát. V domě je téměř šest desítek nájemních bytů, v přízemí jsou nebytové prostory. Dům je vybaven také podzemními garážemi. Kromě peněz za výstavbu muselo město zaplatit dalších více než 16 milionů korun za vícepráce, nyní do oprav investuje přes šest milionů korun.