Pomoci dobré věci mohou obyvatelé Benešova nad Ploučnicí a okolí. V sobotu totiž proběhne ve městě již čtvrtý ročník Dne pro Afriku. Podpořit by ho měla přijet také populární herečka Květa Fialová.

„Květa Fialová se k nám vždycky snaží přijet. Jednou zrušila účast, když jí dva dny předtím zemřel manžel,“ říká hlavní organizátorka akce Lída Šumová.
Celá akce odstartuje již v pátek. Zapojit se může každý, kdo chce pomoci. Mezi druhou a pátou hodinou odpolední totiž mohou lidé nosit věci do dobročinného bazaru do klubovny na Sokolském vrchu.

„Vítáme sklo, porcelán či bižuterii. Oblečení ne,“ říká Šumová s tím, že akce pokračuje hned v sobotu dopoledne, a to mezi osmou a dvanáctou hodinou. Tehdy se totiž budou vybrané věci prodávat zájemcům.

„Záleží na tom, co kdo při nákupu přispěje. Potom vybereme to nejlepší a od půl třetí uspořádáme dobročinnou aukci,“ popisuje průběh dne Šumová.
A právě na aukci by se měla objevit Květa Fialová, dále africký zpěvák IDUNU z Nigérie a moravský lidový vypravěč Radek Dula. Také aukce proběhne v tělocvičně na Sokolském vrchu – a celý její výtěžek půjde na podporu dětí v Africe.

„Minule jsme nakoupili třicet úborů, čtrnáct párů botasek a také jídlo,“ říká Šumová a dodává, že první rok se podařilo vybrat třicet tisíc korun, druhý rok padesát tisíc, třetí rok, když byly povodně, dvacet tisíc.

„Těžko říct, kolik se vybere letos, ale chceme koupit školní lavice do Nigérie,“ dodává Šumová s tím, že část peněz by měla putovat také na pomoc dětem do Zambie.