VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SLEDUJEME: Den D: Vystoupá Labe na 10,5 metru?

Děčínsko /UVNITŘ VIDEO A FOTO/ - Na Děčín a Hřensko se valí povodňová vlna. Do jaké výšky se dostane hladina Labe? A jak jsou na tom Děčín a Hřensko? Zapojit se do našeho zpravodajství můžete i vy - dění pište na decinsky@denik.cz.

3.6.2013 23 AKTUALIZOVÁNO 3.6.2013
SDÍLEJ:

Oplocení dětského hřiště u kruhového objezdu u mototechny musí zmizet.Foto: DENÍK/Alexandr Vanžura

23:13 - Podle nejnovějších prognóz bude výška hladiny Labe o 50 cm nižší než v roce 2002. Odhad hladiny Labe na středu dopoledne je 11,3m. Uzavřeny budou obě hlavní děčínské pošty.

"Evakuace osob musí být rozšířena. Počítejte s délkou evakuace přibližně 8 dní. Evakovat se musí obyvatelé Podmokelské ulice. Levou stranu Labe musíme bohužel nechat přirozeně zatopit. Pětimostí nebude průjezdné zřejmě od 4 hodin ráno," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá. Začíná evakuace podmokelské pošty, sportovišť v Podmoklech, hudebního klubu Garage nebo firem okolo Zámeckého rybníka. Evakuovat je nutné i OMV, Albert, první domy u silnice v Jakubech, ČVUT. V ranních hodinách musí začít evakuace prodejen Jysk, DM, Deichmann, Takko, Sportisimo, Dráčik a Česká Pošta.

22:57 - Labe je na přibližně 770 centimetrech. V průběhu noci se čeká prudký vzestup jeho hladiny

22:53 - Pro dopravu z jedné strany města na druhou mohou občané využít pravidlené vlakové spoje mezi Hlavním a Východním nádražím. Pro jízdu v tomto vlaku stačí průkazka MHD. Mezi těmito spoji bude kyvadlově jezdit motorák podle potřeb obyvatel. Motorák bude jezdit zdarma.

21:48 - "Na osmi místech čerpáme vodu, aby byla udržena průjezdnost městem. Zatím držíme oba mosty," řekl primátor Děčína František Pelant v České televizi.

21:39 - Hasiči zachraňovali v Děčíně člověka z Labe. "V Rytířské ulici na Starém Městě u restaurace Kocanda vytáhli hasiči z vody muže. Okamžitě jej předali zdravotnické záchranné službě," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Bližší podrobnosti, o koho se jednalo a proč se dostal do vody, momentálně nejsou dostupné.

21:09 - Odhady v kulminaci se opět mění. Předpokládá se nejméně 11,3 metru, někteří mluví i o 11,8 metrech.

20:52 - Továrny v Boleticích požádaly o odpojení elektřiny. Obávají se možného nebezpečí úrazů elektřinou.

20:45 - Bez teplé vody jsou části Ústí nad Labem, Děčína a Lovosic. V Děčíně a Ústí jde o jednotlivé domy, v Lovosicích je bez tepla většina města

19:48 - Obyvatelé děčínské čtvrti Loubí, která leží přímo u Labe, se připravují na evakuaci. Ta začne ve 20 hodin. V nejbližších okamžicích bude odpojena elektřina na Ústecké ulici v okolí restaurace U Švejka. K odpojední dojde po dosažení 7,5 metru, v současné době má Labe 7,3 metru.

19:20 - "Podle nejnovějších výpočtů předpokládáme, že se podaří udržet průjezd městem do 22 hodin," uvedl na svém webu děčínský magistrát.

18:31 - V případě zatopení Pětimostí a kruhového objezdu u mototechny nahradí městskou autobusovou dopravu přes Labe vlaky. Autobusy budou jezdit po svých linkách z konečných stanic na levém břehu Labe k nádraží, kde si lidé přesednou na vlak. U východního nádraží pak budou čekat autobusy, které budou pokračovat do konečných stanic. Autobusy na lince dva na Staré Město, sedmička k nemocnici atd.

18:03 - Klíčová otázka: Kdy bude kulminovat Labe? Odhady v současné době mluví o úterních odpoledních hodinách, a to na výšce 10,6 metrů. Co to znamená pro Děčín? Pravý břeh Labe ochrání protipovodňové stěny. Levý břeh má ale smůlu - zábrany stačí na výšku vody 10,20 metrů. Poté se přes ně voda přelije.

17:57 - Hasiči právě vyrazili odčerpávat vodu do děčínské městské knihovny. Ta stojí přímo na břehu Labe.

17:37 - POZOR! V noci bude uzavřena veškerá doprava mezi dvěma břehy Labe v Děčíně. A to jak Pětimostí, tak nábřeží u kruháku u mototechny. "Nedokážu říct přesně, v kolik hodin to v noci přesně bude, ale k uzavření dojde," řekl Děčínskému deníku ředitel městské policie Marcel Horák s tím, že priortiní je, aby se doprava udržela co nejdéle. Přes Červený vrch budou moci jezdit jenom záchranáři. Od pěti hodin ráno začne mezi oběma břehy fungovat kyvadlová železniční doprava.

17:21 - Pro aktuální informace můžete v Děčíně volat linky: 412 516 516, 412 593 182, 412 593 183.

16:50 - Osm lidí bylo převezeno do děčínské nemocnice. Většinou šlo o starší lidi se sníženou pohyblivostí.

Přestěhovat se kvůli velké vodě musela i děčínská záchranka.16:33 - V případě uzavření průjezdu aut Děčínem nahradí městskou hromadnou dopravu přes Labe kyvadlově jezdící vlak stejně jako v roce 2002. V současné chvíli magistrát spolu s dopravním podnikem dolaďuje jízdní řády.

15:51 - Plynárenským podnikem RWE byl ve 13:43 byl vyhlášen stav nouze pro Ústecký kraj. Dodávky nejsou omezeny, střední a větší odběratelé jsou povinni zabránit úniku plynu při povodni.Krizový štáb Ústeckého kraje bude zasedat v 17:00 hodin.

15:35 - Podle nejnovějších výpočtů by hladina Labe měla zítra v 7 hodin ráno dosáhnout výšky 10,6 m. V Děčíně stojí 75 procent povodňových zdí. Je zajištěný i bazén. V Boleticích je odpojena čistička vod.

15:15 - ČEZ kvůli záplavám posílil pohotovostní čety a také call centrum. Lidé mohou volat na poruchovou linku 840 850 860 nebo i zákaznickou linku 840 840 840.

15:14 - "Podle nejčerstvějších informací předpokládáme, že průjezd městem bude možný do 19 hodiny," uvedla po jednání krizového štábu mluvčí města Markéta Lakomá s tím, že doprava v Děčíně je plynulá.

14:44 - V Děčíně dopravní policisté průběžně řídí dopravu v na místech, kde se tvoří kolony a kde si je situace žádá. Policisté z místních obvodních oddělení společně s policisty z hlídkového oddělení střeží objekty, které jsou zahrnuty do případně evakuace a ve kterých  již obyvatelé byli vyzvání k opuštění svých domovů.

"Na pomoci při povodních se podílí dostatečný počet policistů. Jejich počet se pohybuje v řádech tří desítek policistů," uvedla děčínská policejní mlučí Petra Trypesová.

14:32 - Společnost ČEZ vypnula v několika obcích v kraji elektřinu. Na Děčínsku se to zatím týká pouze Hřenska.

14:24 - V úterý bude uzavřena Základní škola dr. Miroslava Tyrše v Děčíně. Ředitel školy vyhlásil ředitelské volno. "Zavíráme zatím na jeden den. Máme obavy, že by se odtud děti nemusely dostat domů," řekl Děčínskému deníku ředitel školy Jiří Brouček. Naopak Základní škola Vojanova bude otevřena. "Nezavíráme, i kyž nám bude chybět několik kantorů. Snažíme se to teď dát dohromady," říká ředitel Karel Rajchl.

14:11 - Pondělní koncert zpěvačky Lenky Filipové v Děčíně byl kvůli povodním zrušen. Organizátorům to doporučilo vedení města Děčína. „Doporučení radnice samozřejmě nebereme na lehkou váhu a koncert přeložíme. V tuto chvíli již prověřujeme konkrétní náhradní termíny. V úvahu připadá 14. nebo 21. červenec 2013," uvedl Tomáš Cafourek, mluvčí agentury D.A.N. production, s.r.o., která turné pořádá. „Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti a návštěvníci koncertu je budou moci využít v náhradním červencovém termínu. Definitivní datum oznámíme v nejbližších dnech."

Staroměstské nábřeží v Děčíně je kvůli vodě neprůjezdné.14:06 - Zásobování pitnou vodou je v současné době přerušeno v několika oblastech, kde byla kvůli silným dešťům znečištěna prameniště. "Obyvatelé Vísky nad Lesy a Starého Šachova v okrese Děčín, obce Březí a části Kojetic v okrese Ústí nad Labem, Červeného Újezdu, Tvrdína, Chouče, Mirošovic, Kučlína, Mukova, Mrzlic, Hrobčic, Měrunic a Razic v okrese Teplice a Kotelic v okrese Litoměřice jsou informováni o nevyhovující kvalitě dodávané vody z důvodu znečištění prameniště," vyjmenovala Iveta Kardianová, mluvčí Severočeské vodárenské společnosti s tím, že do těchto oblastí jezdí cisterny s vodou.

13:51 - Klid je v Benešově nad Ploučnicí. Řeka Ploučnice je tu na prvním povodňovém stupni. "Situaci monitorujeme, krizové místo máme zajištěné," řekla Děčínskému deníku starostka města Dagmar Tesarčíková.

13:49 - Pošta ve Hřensku je uzavřená, nedoručuje se.

13:35 - Záchranka vyklízí své stanoviště u kruhového objezdu pod Novým mostem v Děčíně. Na dostupnosti potřebné pomoci se přestěhováním nic nemění.

13:30 - Profesionální hasiči povolali na pomoc Děčínu své dobrovolné kolegy. Krátce po poledni dorazili dobrovolní hasiči například z Varnsdorfu, Dolního a Horního Podluží nebo Chřibské. "Dostali jsme za úkol obsluhovat čerpadla, která budou přečerpávat vodu za zábranami zpět do řeky. Měli bychom být u bazénu," řekl Děčínskému deníku jeden z varnsdorfských hasičů po příjezdu na děčínskou hasičskou stanici.

13:17 - Špatné zprávy přináší Zdeněk Hrnčíř z ASK Děčín. "Do nedělní noci jsme museli evakuovat doskočiště a zařízení na atletickém stadionu, protože hrozí, že se živel při kulminaci dostane přes protipovodňové bariéry. Naštěstí se podařilo dát dohromady skupinu patnácti llidí, kteří se pustili do nezbytných záchranných prací. Dostane-li se voda přes bariéry, budou přesto škody nedozírné."

13:03 - Hladina Labe se v Děčíně v poledne pohybovala podle měření Povodí Labe kolem 675 centimetrů, v úterý ráno může být až přes deset metrů.

Rozvodněné Labe v Děčíně.13:02 - V Děčíně vyzvalo město k evakuaci 790 lidí bydlících v 16 ulicích u Labe, ne všichni ale poslechli.
Evakuace ve městě začaly už v neděli ve 20:00.

"Asi 790 obyvatelům města z 16 ulic bylo sděleno, že by se měli evakuovat. Hladina stoupá pomaleji, než jsme očekávali, tak někteří nevěří, že vystoupá tak vysoko," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá.  Ti, kteří při evakuaci nemají kam jít, se mají obrátit na krizové linky města. "Máme pro ně připravený jak hotel, tak třeba mateřskou školu," dodala Lakomá. Kromě obyvatel museli materiál do vyšších pater vynášet i hasiči, kteří sídlí nedaleko soutoku Ploučnice s Labem.

12:56 - Povodně již mají pět obětí. Ani jedna není z Děčínska.

12:53 - Kvůli stoupající hladině Labe demontovali vodohospodáři technologie na čistírnách odpadních vod v Hřensku. Chystají se k tomu i v Děčíně, v Litoměřicích a v Roudnici. Kvůli stoupající hladině řek bylo odstaveno asi 30 čerpacích stanic.

12:04 - Nová knihovna v Děčíně je zavřená. Už v neděli byly vyklizeny spodní prostory knihovny a vchody jsou zapytlovány. "Nyní čekáme, co se bude dít," říká ředitel knohovny Ladislav Zoubek s tím, že uzavření knihovny platí až do odvolání.

11:40 - Kolony na Novém mostě směrem na Podmokelskou ulici trvají. "Cesta ze Starého města od benziny OMV přes most Budovatelů k hlavnímu nádraží mne trvala zhruba 15 minut," hlásil Deníku Martin Šturm.

Zácpa na Novém mostě v Děčíně ve směru do Podmokel.11:32 - RWE přijala veškerá preventivní opatření tak, aby byl zachován bezpečný a spolehlivý provoz plynárenských zařízení a nedošlo k omezení dodávky plynu konečným zákazníkům. V případě problémů nechť občané kontaktují pohotovostní linku 1239.

11:24 - Prodejna Lidl v Ústecké ulici v Děčíně byla uzavřena. Prodejna má pytle u dvěří, přesto se do Lidlu chtějí lidé dostat jiným vchodem. Zbylé pečivo z prodejny bylo dáno hasičům a ostatním záchranářům.

11:22 - Nový most v Děčíně je z neznámých důvodů ucpaný. Tvoří se na něm kolony.

10:54 - Kruhový objezd u bývalé Mototechny je částečně uzavřen. Na dětském hřišti, které je v těsné blízkosti, se demontuje ohrádka. U restaurace U Přístavu se uzavírá parkoviště. Směrem k hlavní silnici se instalují napouštěcí vaky, jako doplněk k protipovodňové stěně.

10:36 - Od 10 hodin jsou k dispozici pytle s pískem v Uhelných skladech na Benešovské ulici.Pokud hladina Labe stoupne zhruba o jeden metr bude vypnut proud v Prostředním a Dolním Žlebu, Loubí a ve Hřensku.

10:21 -  Někteří lidé jsou kvůli povodní bez elektrického proudu. Jde hlavně obce a domy v těsném sousedství Labe, kterým hrozí zaplavení nebo už jsou pod vodou. V průběhu dne jich zřejmě bude kvůli stoupání hladiny Labe přibývat. ČEZ eviduje i poruchy, které nesouvisejí se zatopením, ale vedení poškodily popadané větvě nebo vyvrácené stromy. ČEZ kvůli záplavám posílil pohotovostní čety a také call centrum. Lidé mohou volat na poruchovou linku 840 850 860 nebo i zákaznickou linku 840 840 840.

10:18 - V Ústí nad Labem byla uzavřena tzv. protipovodňová vana, kudy vede silnice 1/30 spojující město s Děčínem. Objízdné trasy vedou centrem města, dopravu řídí policisté.

Voda v Děčíně 3. června 2013 ráno 10:15 - Přehled uzavřených silnic: Děčín: z Přípeře do Horního Žlebu, silnice Jakuby – Těchlovice (objížďka z Ústí nad Labem ve směru na Děčín je možná  v Malém Březně přes Zubrnice), Staroměstské nábřeží, ulice Krokova ulice Práce, parkoviště u Atlantiku, Rozbělesy od zimního přístavu, silnice do Dolního Žlebu a podjezd pod Tyršovým mostem. Hřensko: V obci Hřensko je uzavřena pravoběžná komunice v blízkosti říčky Kamenice. Levobřežná je zatím nezatopená, provoz není omezen. Po silnici lze projet nejen na Janov, ale i ve směru na Vysokou Lípu.  Silnice ve směru Loubí – Hřensko je doposud průjezdná, bez omezení.

"V místech hrozících zatopením komunikací je doprava kontrolována policisty. Upozorňujeme občany i řidiče k respektování pokynů policistů a dodržování značených uzavírek silnic," uvedla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

10:07 - S komplikacemi musí počítat řidiči v celém Ústeckém kraji. Kvůli stoupajícímu Labi policie odklání automobily přijíždějící po dálnici D8 od Lovosic a Drážďan přes Teplice. Uzavřená je levobřežní silnice I/30 mezi Ústím na Labem a Lovosicemi.

10:05 - Klesla hladina Mandavy a Kamenice na Děčínsku, které jsou na prvním povodňovém stupni. Povodňovou bdělost hlásí stále také Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí. Výše po proudu v Libereckém kraji je ale Ploučnice na třetím povodňovém stupni. Řeka ústí do Labe v Děčíně, kde může ještě zkomplikovat situace způsobenou zvýšenou hladinou Labe.

9:47 - Z webu města Děčína: Pětimostí v Děčíně zatím zůstává obousměrně průjezdné, provedena budou pouze opatření na kanalizačních sítích.Tyršův most - Labské nábřeží provoz je částečně omezen na kruhovém objezdu. Z důvodu protipovodňového opatření je doprava obousměrná.

Voda v Děčíně 3. června 2013 ráno Informační linka 412 516 516 je v tuto chvíli přetížena, volat můžete číslo 412 593 183.

"Průjezd městem bychom měli podle předpokladů udržet do 16 hodin. Záleží však na aktuálním vývoji povodňové situaci," uvedla mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

9:35 - "V Děčín ěbylo z důvodů nebezpečí stoupající hladiny Labe evakuováno 215 lidí. 8 lidí bylo evakuováno ve Hřensku.  V Děčíně bylo ráno na Labi naměřeno 650cm. V Děčíně jsou postaveny protipovodňové hráze a u nich je voda odčerpávána. Stanice HZS evakuovala materiál s přízemních prostorů," shrnul situaci mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

9:14 - Voda ve Hřensku by se měla zastavit asi 1,2 metru pod úrovní, kam vyšplhala při povodni v roce 2002. I tak ale podle starosty Jana Havla bude většina objektů zaplavena. „Pravidelně bude zasedat krizový štáb, jestli nařídíme nějakou nucenou evakuaci, ještě nevíme," řekl v úterý ráno.  Řekl, že voda stoupá jen pomalu a podle jeho mínění by lidé možná mohli zůstat na vlastní nebezpečí ve svých domech. „Abychom je nějak násilně vytlačovali, do toho se mi nechce," řekl.

Podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu byla hladina Kamenice v Hřensku v 8:20 na 101 centimetrech a platil tu 1. stupeň povodňové aktivity.

Hřensko má problémy s povodněmi často. V letech 2002, 2003 a 2006 obec zalila voda z Labe, v roce 2010 blesková velká voda dorazila po řece Kamenici z Česko-saského Švýcarska a poničila soutěsky, které jsou největším turistickým lákadlem v obci.

9:03 - Ve 13 hodin bude v Děčíně zasedat povodňový štáb. "Stoupání Labe se zpomalilo, takže Pětimostí se zatím zavírat nebude, spíše až večer," řekl Děčínskému deníku šéf městské policie Marcel Horák s tím, že Labe se na výšku 10,5 metru dostane v Děčíně zřejmě až večer kolem 23 hodiny.

8:58 - Do redakce dorazilo video z povodní od Radima Střelky. Podívejte se ZDE…

8:00 - Děčín se chystá na dopravní omezení. Průjezdný nebude hlavních tah městem silnice I/13. "Předpokládáme, že kolem poledne dojde k omezení provozu na Pětimostí. Řidiči využívejte pro přejezd z jedné části města do druhé Labské nábřeží," řekla mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Voda v Děčíně 3. června 2013 ráno 7:38 - Ústecký kraj zřídil krizovou telefonní linku s nepřetržitou službou 800 876 011, na níž se lidé dozvědí základní informace o formách pomoci a opatřeních včetně rad, jak se v případě ohrožení zachovat. V akutních případech doporučujeme občanům především kontaktovat složky integrovaného záchranného systému a městské a obecní úřady.


6:53 - Hřensko se chystá na velkou evakuaci. "Již během neděle jsme evakuovali tři rodiny, které o to požádaly. Evakuaci ostatních budeme řešit operativně v průběhu dne podle aktuální situace," uvedl v pondělí ráno starosta Hřenska Jan Havel.

6:40 - Labe během noci vystoupalo o více než půl metru, v sedm hodin ráno dosahovala hladina Labe podle Českého hydrometeorologického ústavu 653 centimetrů. V průběhu dne očekáváme prudké stoupání o několik metrů. Hladiny 10,5 metru by mělo Labe dosáhnout odpoledne nebo večer.

O tom, co se na Děčínsku dělo v neděli, ČTĚTE ZDE…

Autor: Alexandr Vanžura, Luděk Stínil, ČTK

3.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
Setkání studentů s prezidentskými kandidáty
16

Respektovali byste premiéra? Studenti se ptali adeptů o prezidentský post

Radek Kolínský založil v Děčíně vlastní literární talkshow 2+KK.

Radek Kolínský: Marešovi v moderování na paty nešlapu

Predátoři útočí na čelo tabulky

Teplice/Děčín/Lovosice – Florbalová divize má za sebou už devět kol. Výborně si v ní vede Děčín, v tabulce je po stoprocentním víkendu už druhý.

Naši prvňáci: Už ve středu představíme školáky ze ZŠ Verneřice a ZŠ Dobkovice

Děčínsko - Projekt Naši prvňáci představuje každou středu třídy nových žáčků ze základních škol v regionu.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - Požár paneláku ve Šluknově, nové hřiště v Krásné Lípě, Lucie Bílá ve Varnsdorfu nebo sbírka na pomoc po požáru v Hřensku. Přečtěte si přehled událostí na Děčínsku.

Chcete udělat dobrý skutek? Obdarujte zvířata v útulku

Děčín - Vánoční svátky otevírají lidem srdce i peněženky. Dočkají se také zvířata.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT