Na varnsdorfském náměstí se okolo čtvrté hodiny odpolední sešly tři stovky lidí. Podle radnice nebylo shromáždění řádně oznámeno. Postupně začali ale přicházet další lidé. Za zhruba půl hodiny se dav rozrostl o tři sta demonstrantů. Největší vlnu nevole a emocí rozpoutalo zadržení Lukáše Kohouta.

Těžkooděnci proto museli obklíčit celé varnsdorfské náměstí a učinili i další nezbytná opatření. Dav se totiž snažil proniknout k policejnímu autu, ve kterém seděl zadržený Lukáš Kohout. Policisté auto bránili. Z davu se ozývaly silné výkřiky „Pusťte Kohouta domů“.

Demonstranti také slovně napadali i přímo policisty. Přestože Lukáš Kohout se chce spíše zviditelnit, lidé ho bránili a křičeli na policisty „Vy svině“ a „Kde jste byli včera?“ jako narážku na večerní okradení ženy, ze kterého místní viní Romy. Tuto verzi přepadení prověřuje i děčínská policie.

Strážci zákona poté Kohouta z místa odvezli na policejní služebnu. „Policie Lukáše Kohouta zadržela, protože se měl dostavit v 16 hodin k výslechu kvůli podvodu. Bylo to opakované pozvání a vždy se omluvil. Dnes tak neučinil, proto byl zadržen,“ upřesnila důvod zadržení policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Jen co policisté odvezli hlavního iniciátora shromáždění Kohouta, dal se dav demonstrujících lidí do pohybu. Jejich zastávkou byla ubytovna u Červeného kostela. Ta byla ale již předem zabezpečena těžkooděnci, aby se předešlo případným útokům na nepřizpůsobivé. Tam se lidé po chvíli rozešli a vydali se k Hotelu Sport, další problémové oblasti města. Okolí Hotelu proto neprodyšně uzavřeli těžkooděnci.

Podle informací ČTK stály demonstrace ve Šluknovském výběžku dosud odhadem několik milionů korun. Jen náklady na třísetčlenný policejní tým, který odděluje romskou menšinu od rozhněvaných demonstrantů, činí za jednu demonstraci asi 660.000 korun. Další peníze stojí pohonné hmoty a vrtulník, který nad městy při demonstracích létá. Přesný odhad police nezveřejnila, podle severočeské mluvčí Jarmily Hrubešové jde ale řádově o statisíce korun na jeden mítink.

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) má na sobotu 10. září ohlášený pochod v Novém Boru , Varnsdorfu a Rumburku. Účelem sobotních shromáždění má být podle šéfa DSSS Petra Kotába vyjádření nesouhlasu s „černým rasismem a kriminalitou“.

Nejdříve by měl začít pochod v Novém Boru, jeho začátek je nyní předpokládán ve 13 hodin. O čtyři hodiny později tedy v 17 hodin vyrazí nacionalisté do ulic Varnsdorfu a v 18:30 hodin i do Rumburka.

Setkání na obranu Romů plánuje na tuto sobotu 10. září i Iniciativa Násilí nic neřeší.

Autor: Andrea Horáková, Alexandr Vanžura, čtk