Děčín se vylidňuje. Přestože se prudký pokles počtu obyvatel podařilo ve městě zastavit, psychologická hranice padesáti tisíc lidí je na dohled. V brzké budoucnosti Děčínu hrozí, že pod toto číslo spadne, což by ho mohlo stát nemalé peníze.

Doby, kdy Děčín mohl směle pomýšlet na překonání 
60 tisíc obyvatel, jsou tak zřejmě nenávratně pryč. Za posledních 23 let ubylo ve městě přes šest a půl tisíce obyvatel. Nejvýraznější pokles posledních let zaznamenal Český statistický úřad před třemi lety, a to přesto, že se narodilo 
o téměř šest desítek lidí víc, než umřelo. Během  roku 2010 z města zmizelo 569 lidí. Největší podíl na tom mělo odstěhovávání lidí z města. Do Děčína se přistěhovalo 877 lidí, opačným směrem se vydalo více než 1 500 jeho obyvatel.
Ty dlouhodobě vyhání především nedostatek práce.

„Dokud v našem městě nebude více pracovních příležitostí, a to pokud možno trvalých, ne, že nějaká firma čeká, až budou zakázky, a pak povolá lidi do práce, ale i nové provozy, dokud nebude kupní síla a nebudou sem dojíždět lidi za prací, nebudou tu nic kupovat a potřebu se sem stěhovat," uvedl na Facebooku Děčínského deníku Michal Káš.

Ilustrační fotoPodobný názor má i Petr Matouch.

„Chybí dálniční přivaděč, zlikvidovaný průmysl, žádná prostranství pro nové továrny typu „zelená louka", nulové investiční pobídky města pro průmysl," vyjmenovává problémy Děčína.

Problémy s úprkem lidí si uvědomuje i děčínský magistrát.

„Pokles obyvatel je celorepublikový problém, netýká se pouze Děčína. Populace stárne, porodnost klesá. Za sebe mohu říci, že mne mrzí, když mladí lidé odchází z města. Doufám, že se situace zlepší 
a město neklesne pod hranici 50 tisíc obyvatel," řekl primátor Děčína František Pelant.

Do Děčína se nevrátí například většina vysokoškoláků, kteří studují v Praze nebo 
v Brně. V Děčíně jim totiž firmy nejsou schopné nabídnout práci. A pokud ano, tak špatně placenou.

„Co tady budou dělat vycházející studenti? Nic. Tak jdou radši do města, kde najdou práci. Za chvíli z Děčína utečou všichni, a to je to přitom tak hezký město," je přesvědčen Vít Endlicher.

Masový exodus přitom může mít velmi negativní dopad na městskou kasu. Města jsou zařazena do jednotlivých kategorií podle počtu obyvatel. Ve chvíli, kdy počet obyvatel Děčína klesne pod 50 tisíc, přijde ročně o poměrně velké peníze.

PROKOPA HOLÉHO. Ulice v samotném centru je i v pravé poledne téměř prázdná.Podle primátora Pelanta by Děčín mohl přijít až o deset milionů korun ročně. Tolik dává město v současné době například na všechny školky ve městě.

„Obcím jsou převáděny výnosy vybraných daní na základě propočtu procentního podílu na celostátním hrubém výnosu vybraných daní. Pro propočet tohoto podílu je stanoveno více kritérií, jednak poměr počtu obyvatel obce k počtu obyvatel všech obcí, dále výměra katastrálního území obce, počet dětí ve školkách a ve školách. Pro zmírnění dopadu snížení počtu obyvatel pod určitou velikostní kategorii, v případě města Děčína pokles pod 50 000 obyvatel, je stanoveno kritérium tak zvaných postupných přechodů," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Kdy Děčín tuto hranici překročí, zatím není jasné. 
V roce 2012 ubylo podle statistiků ve městě jen 22 lidí. A to jen díky poměrně velkému počtu lidí, kteří se do Děčína přistěhovali. V meziročním porovnání to je nárůst o přibližně 250 lidí. Naopak poklesl 
o osmdesát počet lidí, kteří se 
v průběhu loňského roku z Děčína odstěhovali.

Řada lidí ale žije v Děčíně 
i přesto, že zde nemohla sehnat práci. Podařilo se jim ji najít v sousedních městech, například v Ústí nad Labem nebo v České Lípě. Tam ale mnohdy i utrácejí své peníze a v Děčíně prakticky jen nocují.

„V Děčíně nepracuji a zpravidla zde ani neutrácím peníze, protože jiná města mi nabídnou více. Kdybych zde neměl tolik přátel, rodinu a jistou citovou vazbu k Děčínu 
a jeho historii, už dávno bych odsud vypadnul," říká Rudolf Brejška z Podmokel.