Na pokutách lidé dluží děčínské radnici sedmnáct milion korun, dalších čtrnáct na místních poplatcích. Z toho je převážná většina dluh, a to třináct milionů, za svoz odpadu z doby, kdy se za něj v Děčíně ještě platilo.

Systém se osvědčil

Před dvěma měsíci Děčín spustil vlastní systém vymáhání dluhů. „Musíme říci, že se osvědčil. Dlužníci za ty dva měsíce uhradili více než sto padesát tisíc korun,“ řekla mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová. Lidé druh hradí ve speciální pokladně zřízené pro tento účel.

„V praxi to funguje tak, že jsme vedle místa, kde se vyplácejí sociální dávky, zřídili další pokladnu, kde se uhradí dlužná částka hned po vyplacení sociální dávky,“ vysvětlil primátor města Vladislav Raška.

Splátky nehradili

Město Děčín řešilo několik let s dlužníky možnosti dobrovolných splátek nedoplatků ze sociálních dávek. Této možnosti však využívala jen malá část dlužníků a příslib splátek často neplnili.

Proto město přistoupilo k funkčnějšímu systému. Začalo s dlužníky sepisovat žádosti o srážky ze sociálních dávek. Na základě těchto žádostí dlužníci hradí své dluhy na pokutách a poplatcích vždy bezprostředně po vyplacení sociálních dávek magistrátem.

K exekucím zatím nepřistoupí

Město v současné době eviduje již 300 žádostí o stržení dlužných částek při vyplacení dávky a dlužníci uhradili na dluzích zhruba 150 tisíc korun. Na pořádek v době vyplácení sociálních dávek dohlíží vždy strážník městské policie, který v případě potřeby zasahuje.

„Jsem rád, že se tento systém vymáhání pohledávek osvědčil a že zatím nebudeme muset přistupovat k exekucím, které by dlužné částky ještě navýšily,“ doplnil primátor města.

Už před časem přístup Děčína k problému kladně ohodnotil Miroslav Brož z organizace Člověk v tísni: „Je to rozumná varianta jak vymoci dluhy od sociálně slabých lidí a nedostat je ještě do větších problémů. Město mohlo přistoupit rovnou k exekucím, což mu zákon umožňuje, ale neudělalo to. Jsem rád, že Děčín ukazuje i ostatním městům, že je k takovým věcem možné přistupovat i sociálně citlivě.“