Přestože se města potýkají s propadem ve výběru daní, podařilo se Děčínu během loňského roku uspořit 
42 milionů korun. Ty chce letos dát na investice.

„Řekl bych, že jsme v loňském roce vyšli poměrně slušně. V městském rozpočtu nám zůstalo 42 milionů korun. Hodně jsme šetřili, protože jsme nevěděli, co udělá regionální operační program," uvedl primátor Děčína František Pelant.

Něco již utratili

Tuto uváděnou částku ale 
již město Děčín nemá k dispozici celou.

„Zaplatili jsme předfinancování některých projektů. To dělá přibližně dvanáct milionů korun. Takže nám k volnému užití zbylo 31 milionů," přiblížil primátor.

Přestože se jedná o poměrně velkou částku, má radnice již nyní jasno, co s nimi. Chce je investovat do projektů, 
které se nestihly uskutečnit v loňském roce. To se týká například úprav Bělského potoka, což se v loňském roce nepodařilo dokončit. Část peněz by měla posloužit také jako rezerva na případné havárie.

Naopak se s využitím zbylých peněz z loňského rozpočtu nepočítá při plánovaných investicích, které jsou již zahrnuté v rozpočtu na tento rok.

Ilustrační fotoTo se týká například opravy střechy plavecké haly, která je v havarijním stavu, a je nutné ji letos opravit. Pokud by město k opravě za přibližně patnáct milionů korun bez daně nesáhlo, hrozilo by zavření plavečáku.

„Možné investice se týkají akcí, které nemusíme nezbytně nutně udělat. Ale chtěli bychom se do nich pustit," říká Pelant.

Zda se ale na potřebné investice dostane, není jasné. Děčín totiž svírají neproplacené dotace z regionálního operačního programu. Ten momentálně Děčínu totiž dluží bez několika stovek tisíc astronomických 190 milionů korun. Město musí kvůli tomu platit výrazně vyšší úroky, než se kterými při plánování Integrovaného plánu rozvoje města financovaném právě 
z ROPu počítalo. Měsíčně tak  platí přibližně 1,2 milionu navíc oproti předpokladu. Tyto peníze Děčín z ROPu ale nedostane.

Bude rezerva

„Počkáme do května, kdy se rozhodne o konečném vypořádání se s pokutou od Evropské unie. Je totiž možné, že budou muset něco přidat 
i města, aby to kraj nemusel platit sám. V takovém případě bychom si museli z přebyt-
ku nějakou částku nechat, abychom mohli na ROP také přispět," dodal František Pelant.

Někteří obyvatelé města teď nechápou, proč město letos stoplo akci Čisté město, která by vyšla na jeden milion korun, když se mu podařilo ušetřit několik desítek milionů korun.

„Když jim zbylo tolik milionů, mohli ten jeden na úklid města dát," říká třeba Lenka Marková z Děčína. Není jediná obyvatelka města, které vadí, že akce Čisté město letos nebude.