Na první pokus nového nájemce oblíbené restaurace v Děčíně na Pastýřské stěně magistrát nevybral. Nyní tak hrozí, že bude na začátku nové turistické sezóny restaurace Nebíčko  uzavřena.

Poprvé vyhlásil magistrát, který je majitelem restaurace, výběrové řízení na nového nájemce přibližně před měsícem.  Jenže bez úspěchu.
„Do výběrového řízení na nového nájemce se nikdo nepřihlásil," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Město proto během několika dní vyhlásilo druhé výběrové řízení na pronájem restaurace za stejných podmínek.

Jenže vzhledem k termínům, které jsou v zadávací dokumentaci výběrového řízení se může stát, že turisté mířící na Pastýřskou stěnu na počátku června narazí na zamčené dveře.

V opakovaném výběrovém řízení se totiž mohou zájemci hlásit do 19. května a radnice chce oznámit jméno nového nájemce nejpozději do konce června. V tom ale může být problém.

Stávající nájemce totiž musí podle platného usnesení rady města z konce února opustit restauraci nejpozději do konce května. V únoru mu totiž radní vypověděli smlouvu s tříměsíční výpovědní lhůtou. A ta vyprší právě na konci května.

Hlavním důvodem, proč se radní rozhodli k tak radikálnímu kroku, byly vysoké dluhy současného nájemce Tomáše Bílého dosahující stovek tisíc korun.  Na dluhy na městských restauracích upozornil Děčínský deník jako první již v únoru.

Bílý dluží nejen za Pastýřskou stěnu, ale i za restauraci Gaston v ČEZ Sport centru.

„Ono nic není černobílé. Současné problémy jsou kvůli panu Kotkovi. Já jsem se o dluzích dozvěděl až v lednu," řekl letos v únoru Bílý s tím, že se kvůli neshodám rozešel podnikatelsky s Janem Kotkem loni v létě, kdy měli Nebíčko společně na starosti.

Když pak letos v lednu vyvřely na povrch problémy 
s Kotkovou cestovní agenturou Aloha dlužící svým klientům miliony korun, převzal restauraci po Kotkovi na Pastýřské stěně právě Tomáš Bílý.

„Bohužel jsme to tehdy nedotáhli papírově, což se mi teď vrací. Ještě to určitě budou řešit právníci, nakolik jsou to moje dluhy," dodal Bílý.

Ten by se rád znovu přihlásil do výběrového řízení o Nebíčko. Do restaurace totiž při jejím převzetí investoval poměrně velké peníze.
Jenže to mu neumožňuje jedna z podmínek výběrového řízení. Uchazeč, který se přihlásí do soutěže o pronájem restaurace, totiž kromě jiného nesmí městu dlužit žádné peníze.

Pastýřská stěna
První pohostinské zařízení vyrostlo na Pastýřské stěně v závěru 19. století, kdy zde byl postaven dřevěný hostinec. Ten byl v roce 1905 nahrazen romantickou stavbou připomínající hrad, nechyběla na něm ani věž sloužící jako rozhledna.
Nebíčko, jak stavbě přezdívají obyvatelé Děčína, si prošlo krušnými časy po válce. Bylo sice stále v provozu, ale majitel, kterým vždy byl Děčín, zapomínal na investice. Větší oprava jedné z děčínských dominant se tak povedla až na počátku 90. let.