Děčínská městská policie se rozhodla po čtvrt století skončit s používáním tolik neoblíbených botiček. Jedním z důvodů byla i úspora času pro strážníky.

„Vím, že jsem udělala chybu a špatně zaparkovala. To čekání, než přijede hlídka botičku sundat, bylo nepříjemné. Ale strážníci byli velmi milí,“ popsala svou zkušenost řidička Jana.

Od příštího týdne se už něčeho takového obávat nemusí. Místo botiček tak budou v ulicích k vidění strážníci s chytrým telefonem, prostřednictvím kterého vše zadokumentují a pošlou pracovišti pro projednávání přestupků. „Místo zablokovaného auta najdou špatně parkující řidiči od příštího týdne za stěračem lísteček s výzvou k projednání přestupku,“ uvedl mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Na všech lístečcích pak bude pozvání k projednání dopravního přestupku na děčínském magistrátu. Bez ohledu na to, odkud řidič pochází.

„Řidič bude mít pět pracovních dnů na to, aby se dostavil v pracovní době na podatelnu magistrátu v Podmoklech, kde je nově umístěno pracoviště pro projednávání přestupků. Tam se strážníkem přestupek vyřeší,“ doplnil ředitel děčínských strážníků Marcel Horák.

Pokud bude řidič výzvu ignorovat nebo se nestihne ve lhůtě pěti pracovních dnů dostavit k projednání, postoupí městská policie podezření ze spáchání přestupku včetně fotodokumentace příslušnému správnímu orgánu.

800 BOTIČEK ZA ROK

Strážníci v Děčíně každoročně nasadí 700 až 800 botiček. „Jednou z motivací nového opatření bylo ušetřit čas strážníků, kteří se mohou věnovat jiné práci,“ vysvětlil Tomáš Pavlík. Jedno nandání a sundání botičky včetně vyřízení přestupku s řidičem totiž zabere okolo 15 minut.

Při 800 botičkách ročně to je přibližně 200 hodin, tedy více než jeden měsíc práce dvoučlenné hlídky každý rok.

Děčínská městská policie však nedá botičky do šrotu. Ve výjimečných případech je bude používat i nadále. „To se bude týkat například žádostí Policie České republiky o zablokování auta,“ uvedl jeden z příkladů mluvčí strážníků Tomáš Pavlík.

V minulosti byly botičky jedním z mála způsobů, jak na místě zastihnout řidiče a s ním přestupek projednat. Vzhledem k tomu, že odpovědnost padá v některých případech i na provozovatele auta, botičky pomalu pozbývají na důležitosti a městské policie od jejich používání postupně ustupují.

MOHOU HNED ODJET

Výzva je navíc pro mnohé řidiče pohodlnější. „Vozidlo není fyzicky zablokované, řidič ho má ihned k dispozici a k projednání přestupku se může dostavit během pěti dnů v době, která mu bude lépe vyhovovat. Přesný termín si může domluvit po telefonu, který bude na výzvě uveden,“ dodal ředitel Marcel Horák.

Jiné obce naopak zámky na kola automobilů opustit nechtějí. Například ve Hřensku, kde mají především v sezoně problémy s neukázněnými řidiči, je budou rozdávat i nadále.