Hygienici z oddělení hygieny dětí a mládeže z územního pracoviště v Děčíně průběžně s železnou pravidelností kontrolují o prázdninách dětské tábory. Provozovatelé jich letos hygieně ohlásili třicet. V sedmdesáti bězích se v nich během léta na Děčínsku vystřídají téměř čtyři tisíce dětí.

„To jsou tábory, které máme nahlášené, ne všichni nám ale dají vědět,“ upozornil Jan Bechyně z děčínské hygieny. Podle něho existuje několik druhů táborů. „Ty velké mají své základny zpravidla v Jetřichovicích nebo Jiřetíně pod Jedlovou a rekreuje se v nich kolen stovky dětí, další se pohybují do třiceti děti. Když klesne počet pod třicítku, už nejde o zotavovací akce, ale mají jiný charakter. Tam se v červenci a srpnu vystřídá ve čtyřech turnusech sto dětí. Ty, kde relaxuje méně než třicet kluků a děvčat, nám pořadatelé většinou ani nehlásí,“ upřesňuje charakter letních táborů lékař.

On i jeho kolegové se vypravují do terénu pravidelně. Zatím nemuseli žádný z táborů zakázat ani udělit sankce za porušení dost přísných hygienických pravidel.

Zdravotní deníky

„Sledujeme především kvalitu pitné vody, dále způsob přípravy a uchování potravin, jestli se nevyskytují prohřešky v ubytování a mimo jiné samozřejmě i zdravotní zajištění dětí,“ vysvětlil Jan Bechyně. Dodal, že letos jsou mile překvapeni, jak jsou na všech táborech vedeny zdravotní deníky.

„Po skočení pobytu dokonce někteří provozovatelé předávají rodičům písemné informace o tom, co jejich dítě z pohledu zdravotníků v průběhu pobytu potkalo. Například zda mělo klíště,“ vyjmenovává namátkou příklad zástupce hygieny. Podle něho je letos v našem okrese také méně klíšťat než vloni. Ani žádné epidemie, horečnaté stavy nebo průjmová onemocnění se v táborech dětí na Děčínsku nevyskytly. “Naštěstí,“ radoval se Bechyně, ale nepopřel, že čas od času se u některých táborníků vyskytly žaludeční nevolnosti. Nešlo však o nic vážného.

Pracovníci děčínské hygienické stanice neměli zatím ani starosti s evakuací dětí kvůli velké vodě. „V té době, kdy u nás řádila blesková povodeň, nikdo žádný tábor neprovozoval,“ konstatoval lékař.

NAĎA KOCÁBKOVÁ