Ani čtyři stříbra za posledních pět let nepomohla. Sportovním úspěchům navzdory trápí děčínský basketbalový klub velké finanční problémy. Poslední tři sezony skončili Válečníci ve ztrátě dosahující milionů korun, nyní proto žádají o mimořádnou pomoc město.

V poslední sezoně hospodařil klub se ztrátou téměř 1,8 milionu korun, jen o něco nižší byla ztráta v té předchozí. Zastupitelé budou jednat o mimořádné dotaci dva miliony korun. „Důležité je, že nyní nemáme závazky po splatnosti. Nejedná se však o úplně mimořádnou dotaci,“ připomněl generální manažer BK Děčín Lukáš Houser. Klub totiž už na začátku roku žádal o 3,6 milionu korun, zastupitelstvo mu však tehdy schválilo pouze 1,6 milionu.

Důvodů, proč se klub dostal do finančních potíží, je hned několik. „Propadly se nám příjmy od partnerů. V posledních letech navíc výrazně rostou platové požadavky českých hráčů, který je na trhu nedostatek,“ vysvětlil Houser příčiny těžkostí.

Pokud se nepodaří najít alespoň 14 zastupitelů, kteří návrh na mimořádnou dotaci podpoří, čekal by Válečníky s největší pravděpodobností ústup z čelních ligových pozic. Mezi rozpočty BK Děčín, který v minulé sezoně hospodařil s více než 11 miliony korun, a týmy bojujícími o udržení v lize je totiž rozdíl jen několika málo milionů.

Podle nejčernějšího scénáře by mohl v příštích letech přijít i sestup do nižší soutěže. „Jsem optimista. Na jedné straně je vynikající dlouholetá reprezentace města a sportu jako takového. Na druhé straně se domnívám, že je správné klub podpořit, pokud si přejeme, aby byl konkurenceschopný i v následující sezoně,“ poznamenal náměstek děčínského primátora Vladislav Raška, sám bývalý basketbalista.

Klub se ale snaží svou nedobrou situaci řešit i uvnitř. „Hráči i vedení klubu přistoupili na snížení platů. Spolu s dalšími úsporami se nám na příští sezonu takto podařilo ušetřit jeden milion korun,“ popsal snahy Válečníků Houser.

Druzí nejlepší v Republice

Děčínský basketbalový klub je po Nymburku druhým nejúspěšnějším týmem Česka posledních pěti let. A to přesto, že má výrazně nižší rozpočet než mužstva na stejné sportovní úrovni. Mezi semifinalisty jej měl jednoznačně nejnižší, ve finále pak narazil na Nymburk s přibližně pětinásobným rozpočtem.

Finanční problémy se v minulosti staly některým basketbalovým klubům osudové. Nejznámějším případem je konec velmi úspěšného týmu z Nového Jičína, který přestal hrát na nejvyšší úrovni před osmi lety.

Podpora měst sportovním klubům je běžná, většina z nich by se bez ní totiž neobešla. Například regionální basketbalový rival z Ústí nad Labem dostal pro tento rok 3,5 milionu korun pro mužstvo dospělých, dalších dva a půl milionu dali ústečtí zastupitelé na mládež.

Další tradiční soupeř Děčína Opava, kterou Válečníci vyřadili letos ve čtvrtfinále, získala od radnice na sportovní činnost 7,3 milionu, k tomu dalo město klubu navíc půl milionu korun na Ligu mistrů.

Násobně větší částky pak putují z obecních pokladen do hokeje nebo fotbalu.