Děčínský zámek připravuje novou expozici v opraveném jižním křídle. Budou v ní i navrácené původní zámecké obrazy, které v Děčíně měli původní majitelé ze šlechtického rodu Thunů před prodejem zámku ve 30. letech. Památkáři chtějí expozici ote-vřít před novou sezónou příští rok, podle kurátora zámeckých sbírek Františka Šumana ale záleží na všech povoleních.

Velká část vystavených obrazů jsou výpůjčky z různých institucí, před vystavením je ale třeba je restaurovat.

„Musí dát povolení s restaurátorským záměrem, pak musím udělat výběrové řízení na dodavatele," popsal kurátor obtíže související se vznikem nové expozice.

Obrazy a další původní thunovské předměty zapůjčila do Děčína Národní galerie a Národní památkový ústav, vypátrat se jich podařilo kolem 600.

Největší část z nich tvoří právě obrazy, některé i velice vzácné. Například obraz infantky Marie Anny připisovaný dílně španělského malíře ze 17. století Diega Velázqueze. Akademický malíř Jiří Brodský musel při jeho restaurování opravit i závažná poškození, včetně proseknutí nějakou sečnou zbraní. Na opravy obrazů, které se vrací na děčínský zámek, přispívala v letech 2010 až 2012 i veřejnost ve sbírce.

Autor expozice se snaží bývalé pokoje majitele zámku vybavit také nábytkem, protože původní není dochovaný. Z celého vybavení zámku objevili historici jen devět původních kusů. Další dokupují i po starožitnictvích.

„Máme fotografie některých částí místností, třeba její roh s obrazem. Ale jinde musíme improvizovat," dodal Šuman.

Thunové žili na děčínském zámku do 30. let, kdy ho prodali a přesunuli se do nedalekého Jílového. Majetek šlechtického rodu byl v roce 1945 znárodněn a obrazy přesunuty na různá místa, dnes jsou nejčastěji v Národní galerii či Národním památkovém ústavu, některé ale i na různých zámcích. Jeden z obrazů, který bude v nové expozici vystaven, například pochází ze zámku Žleby.

Jižní křídlo zámku, v jehož prvním patře expozice vzniká, se podařilo opravit za 185 milionů korun z dotace Evropské unie, město se podílelo 7,5 procenty.

Od roku 1991, kdy zámek opustila sovětská armáda, jeho opravy stály už přes 688 milionů korun. Poničil ho především téměř šedesátiletý pobyt armády, včetně sovětské.