Na nové vybavení je potřeba 80 tisíc korun.

PROJEKT PRO VŠECHNY

„Cesta za snem vytváří společné projekty pro všechny bez rozdílu věku a zdraví. Snažíme se nabídnout lidem nevšední zážitky, během nichž všichni táhnou za jeden provaz a hlavně svými aktivitami pomohou někomu, kdo to zrovna potřebuje. Nejsme ovšem nadačním fondem, jehož cílem je sesbírat co nejvíce peněz a ty pak rozdělit mezi potřebné. Máme ale partnery, ať již organizace, firmy či jednotlivce, kteří mají možnost peníze darovat. Patří mezi ně pochopitelně i Nadace ČEZ," uvedl Heřman Wolf z ČEZu a dodal: „My jsme vždy pouze platformou, která slouží jako prostředník, charita se zviditelní a dárce ví, koho obdarovává. Všichni mají možnost se spolu setkat, a dokonce být přáteli. Není to anonymní sbírka s číslem účtu, je to vždy o konkrétních lidech na jedné i druhé straně."

OKOLO MĚST

Kromě Handy cyklo maratonu, závodu, který nikde ve světě nemá obdoby, a Handy kvadriatlonu, v němž dochází ke spojení opozitní dvojice lidí – handicapovaný a nehandicapovaný – muž a žena, junior a senior, realizuje mimo jiné Cesta za snem i projekt s názvem Okolo měst.

A právě do něj spadala víkendová jízda pro Mateřskou školku Pohádka v Ústí nad Labem. Pomoc spočívala v tom, že všichni cyklisté, ať již na handbike či kolech, měli na trase Ústí nad Labem – Děčín zapnutou aplikaci EPP Pomáhej pohybem a sbírali body pro mateřinku.

PŘIJELI NA FESTIVAL

Právě Heřman Volf oslovil Aleše Černohouse, jestli by se do projektu nechtěl zapojit s ním, a společně tak pomoci mateřské školce. Společně přijeli na festival spojených světů Kramle do děčínského kempu pod Novým mostem.

„Pro Heřmana je pomáhat poslední dobou životní poslání. Oslovil mne s tím, že jsem místní a znám situaci. Proto mne napadlo zakončit naši jízdu na festivalu Kramle, který je také charitativní a pomáhá postiženým lidem," říká Aleš Černohous.

Pro Aleše Černohouse to ale není první podobná akce. Již před několika lety se připojil na část cesty do Osla k Heřmanu Volfovi.

Aleš Černohous, kterého ani nešťastná náhoda, kdy na něj před více než patnácti lety spadl strom, nezbavila chuti na plnohodnotný život, ale pomáhá vozíčkářům i jinak. Sestavil pro ně speciálního průvodce Českým Švýcarskem, na kterém jsou vyznačené trasy, po kterých je možné projet na vozíku. Průvodce ale mohou využít například i rodiny s kočárky, pro které je obtížné po některých turistických stezkách projet.

POMOCI VOZÍČKÁŘŮM

Spolu s magistrátem pak pracoval na naplánování bezbariérových tras, které by mohly usnadnit pohyb vozíčkářům nebo lidem s horší hybností po centru Podmokel. Sám má přitom 
k takovým projektům blízko, je totiž vystudovaný stavař. Radnici kromě toho pomáhal vytipovat nejproblematičtější místa z pohledu vozíčkáře.

Snaží se také pomáhat 
v centru Paraple.

„Vedl jsem a snad opět povedu kurzy práce na počítači, grafiky, focení," popisuje Aleš Černohous.

Snaží se tak pomoci lidem, kteří skončili na vozíku, aby mohli začít znovu žít plnohodnotný život a mohli se naučit práci, která je baví a uživí.
On sám jim k tomu jde příkladem.