Smuteční průvod za stromy, které budou nejpozději do konce února pokáceny, vyrazil z Masarykova náměstí kolem polikliniky do zámeckého parku, kde lidé zapálili za stromy svíčky.

„Nyní na nás kape voda z větví stromů, které se už zřejmě nikdy nezazelenají. Přesto to, co nyní děláme, má smysl. Ukázalo se totiž, že lidem není lhostejné, co se děje v jejich městě,“ řekl před položením smutečního věnce Miloš Vavřička z Iniciativy pro děčínský zámek a dodal: „Od počátku upozorňujeme na to, že protipovodňová zeď nevratně poškodí památkově chráněný park a archeologickou lokalitu. Stromy možná znovu vyrostou. Ale to, co je pod zemí, to už tam nikdo nevrátí.“

Smuteční věnec a svíčky lidé položili pod pamětní desku se jmény Václava Jiráska, bývalého primátora Děčína Vladislava Rašky nebo tehdejšího pracovníka památkové ochrany Jaroslava Drahoše. Ty všechny viní pořadatelé rozloučení s parkem z jeho devastace výstavbou protipovodňové zdi.

Svým podpisem pod petici NE děČínské zdi vyjádřilo v minulosti nesouhlas více než 1400 lidí.

Protipovodňová zeď by měla chránit především polikliniku, která byla při velké povodni v roce 2002 zaplavena do výše několika metrů. Při projektování zdi bylo také počítáno s tím, že její výstava ochrání zdravotnické zařízení plné drahých přístrojů.

Poslední dobou ale čím dál častěji prosakují z nejrůznějších zdrojů informace, že by celou budovu polikliniky měl zabrat úřad práce. Velmi nákladně vybavené ordinace by se tak mohly proměnit v obyčejné kanceláře. O osudu polikliniky se nyní jedná.

Sporná protipovodňová opatření v Děčíně, včetně kritizované betonové zdi v zámeckém parku na Mariánské louce za 266 milionů, se mají financovat z peněz, které si Česká republika půjčuje od Evropské investiční banky.

„Na jedné straně šetřit veřejné prostředky a na druhé straně si půjčovat na sporné stavby považujeme za špatný vtip. Za enormní sumu mají být vyjma rodinných domů na Starém Městě chráněna zejména obchodní centra a městská sportoviště,“ uzavřel Kamil Repeš, vedoucí děčínské pobočky Arniky.