Městská auta budou rozdělena do několika kategorií. Ta, která mají politici nebo zaměstnanci i k soukromým účelům, budou mít i nadále běžné značky. Referentská auta a auta s řidičem pak dostanou příští týden značky ve formátu M číslo číslo DECIN. Nové značky budou mít i auta městské policie – MP číslo DECIN.

„Magistrát nové značky nebudou nic stát," zdůrazňuje mluvčí radnice Markéta Lakomá.

Značky na přání jsou poměrně drahé, za kompletní sadu pro auto zaplatí jeho majitel deset tisíc. Celá částka ale jde do pokladny města, které je vydalo. Městské úřady a magistráty jsou tak od placení těchto poplatků osvobozené.

Informace o výměně značek na městských autech zaskočila náměstka primátorky Jiřího Anděla.

„O takové výměně nic nevím. Ale jen to naštve lidi. Já bych si takovou značku nedal ani na svoje vlastní auto," říká jasně Jiří Anděl.

Jedním z prvních, kdo si na Děčínsku pořídil značku na přání, byl rumburský starosta Jaroslav Sykáček. Ten má na svém soukromém autě od začátku letošního roku značku RUM BURK 1.

„Chtěl jsem, aby si na mně úředníci vydávání značek na přání vyzkoušeli. Jen musím doufat, že mi značku nikdo neukradne, musel bych pak platit znovu," řekl na začátku roku Jaroslav Sykáček.

Nové registrační značky na přání je možné vydávat od začátku letošního roku. Řidiči si mohou při dodržení určitých pravidel vybrat vlastní značku. Kromě toho, že nesmí obsahovat určité znaky a nesmí být vulgární, musí být také značka jedinečná.

Na severu Čech si podobně vybavila svá auta například radnice v Žatci. Také tam mají značky na přání auta městského úřadu a městské policie.

Jak získat značku 
na přání? O speciální značky na přání je možné požádat na každém úřadě, který vydává i běžné značky. Majitelé aut ale musí počítat s tím, že si za speciální značky řádně připlatí. Jedna totiž vyjde na pět tisíc korun, za kompletní značky pro jedno auto tak zaplatí deset tisíc korun.
Na značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W – a to z důvodu jejich snadné zaměnitelnosti. Vynechat je nutné také speciální znaky nebo hanlivá, rasistická, xenofobní či jinak urážlivá slova.