Reforma policie, kterou nastartoval bývalý ministr vnitra, vyvolala masivní odchody policistů do civilu. Letos totiž skončí tříleté přechodné období, kdy mohou policisté odejít s výhodou. Ti, co mají odslouženo deset až patnáct let, mají garantováno, že dostanou slušný peníz na přilepšenou. Jako výsluhu. Na Děčínsku se policisté k takovému kroku nerozhodli.

„Od počátku letošního roku odešli pouze dva lidé, třetí se koncem roku chystá do důchodu,“ komentoval aktuální situaci mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik. Dodal, že plánované hromadné odchody tady určitě nehrozí. Ani žádný kolaps se nečeká. V celém okrese pracuje u policie kolem čtyř stovek lidí v uniformě. Dvacet jich zatím ve stavu stále chybí. „ Většinou se jedná o pořádkovou službu. Absenci příslušníků nejvíce pociťujeme ve Šluknovském výběžku,“ uvedl příklad mluvčí. Vyvrátil názor, že v některých regionech je nyní kvůli krizi stop stav v přijímání nových policistů. „ Kampaň Pomáhat a chránit je organizovaná z centra a platí pro celou republiku, tedy i Děčínsko. U nás na tom nejsme zase tak špatně abychom si nevěděli rady, žádné zásadní organizační problémy kvůli odchodům nemáme. Tabulková místa se totiž průběžně obsazují,“ tvrdí Cvik. Přesto existuje několik případů, kdy policisté z našeho okresu, místo aby sloužili v blízkosti svých rodin a bydliště, za svou prací musí dojíždět. Posilují třeba řady policistů ve středních Čechách a v Praze. „Jsou to lidé, kteří do této služby nastoupili na vlastní žádost,“ vysvětlil Cvik. Jestli důvodem byla finanční stránka věci, netuší.

Spokojeni nejsou

Příliš spokojení s aktuální situací s chybějícími policisty nejsou ve Šluknově. Starosta města Milan Kořínek říká, že tabulkové a reálné stavy se mnohdy liší. „Máme jich mít patnáct, ale ve skutečnosti jich je jedenáct. Nedostatek cítíme hlavně v noci, kdy nám slouží jen jeden státní policista a jeden městský strážník. Když se něco děje nebo semele, je to strašně málo,“ konstatoval starosta. Tvrdil, že město nepříznivý stav může řešit jen větším počtem strážníků, ale ty nemají takové kompetence jako policisté. „Je to takový začarovaný kruh a nevím jak z něho. A to už nemluvím o tom, že tu je ještě Velký Šenov, Dolní Poustevna a další obce, kam policisté zajíždějí. Kde je pak nějaká operativa nebo prevence?“ ptá se a pátrá i důvodech. Jedním z nich mohou být podle něho i finance.

Mluvčí okresního ředitelství policie Cvik řekl, že ke sboru nastupující policista dostává měsíčně šestnáct tisíc hrubého. „To proto, že jde o úplného začátečníka, vlastně předškoláka,“ uvedl tiskový mluvčí. Se šetřením kvůli hospodářské recesi to podle něho nemá nic společného. „Když ale o šetření hovoříme, snad jen poznámku – policisté nejen teď, ale i před tím, musí pracovat tak, aby organizaci nevznikly zbytečné náklady.“

Koncem loňského roku měla česká policie na výplatní pásce přes čtyřicet dva tisíc aktivních policistů a více než dvacet tři tisíc příjemců výsluh. Jejich počet vzrostl v posledních dvou letech, kdy od sboru odešlo devět a půl tisíce lidí. K prvnímu červenci 2009 hlásily policejní statistiky, že v České republice u policie chybí více než tři a půl tisíce lidí. Děčínští policisté z těchto nepříznivých čísel vycházejí ještě dobře.

NAĎA KOCÁBKOVÁ