Největší akce se uskuteční přímo 17. listopadu v Děčíně, kde proběhne vzpomínkový pochod. Organizátoři si jím chtějí připomenout ekologický průvod studentů ze 17. listopadu 1989, v jehož stopách půjdou. „Sejdeme se v 16 hodin u hotelu Grand v Podmoklech a půjdeme až ke gymnáziu,“ řekl za pořadatele Jan Šmíd.

Právě studenti děčínského gymnázia stáli za uspořádáním protestu v roce 1989, který velmi důsledně monitorovala StB. Tehdejší ředitelka školy Jana Dědičová přitom studentům účast výslovně zakázala, podle pamětníků neváhala použít výhrůžky. „Životní prostředí lidé hlavně na severu citlivě vnímali a burcovalo je. I díky tomuto tématu se přestávali bát. Vědělo se samozřejmě, že jsou to protirežimní akce, že nejde pouze o ekologii,“ popsal účastník pochodu a dnešní ředitel děčínského státního oblastního archivu Otto Chmelík s tím, že všechny objímal strach z toho, co bude.

Na pochod Děčínem naváže shromáždění na Komenského náměstí před gymnáziem, kde si účastníci připomenou, že svoboda a demokracie nejsou pouze slova, ale životní postoj.

Elektřina. Ilustrační foto.
Elektřina v kraji zdražuje, ceny porostou i dál

Vrátit se o tři desítky let nazpět budou moci návštěvníci děčínského oblastního muzea. Ve středu v 17 hodin tam vernisáží začne výstava 30 let změny. Příchozí se prostřednictvím desítek fotografií budou moci podívat znovu do 80. let, které kromě jiného přinesly velký stavební boom, kdy se stavěla sídliště nebo most přes Labe.

„Na výstavě chceme ukázat, jak vypadal Děčín v 80. letech a zahájit diskuzi o tom, jak to v poslední fázi socialismu fungovalo. Nejen o tom, co bylo špatně, ale také o tom, co bylo dobré. Protože jsme na spoustu věcí zapomněli a máme o té době zkreslené představy,“ řekl ředitel muzea Vlastimil Pažourek.

Výstava připomene i stísněnou dobu plnou neustálého špiclování, která s sebou přinášela mnohé paradoxy. „V této době se také pomalu probouzela občanská společnost, ne vždy plně kontrolovaná státem či systémem organizací Národní fronty. Na mnoha fórech začínala svobodná komunikace. Prosazovala se ochrana přírody i památek,“ doplnil František Šuman z muzea.

Do stejného období zamíří také výstava v České Kamenici nazvaná Než zapadla rudá hvězda, která má vernisáž 15. listopadu. Osudy jedné třídy děčínského gymnázia pak ukáže výstava Angrešt, chmel, revoluce v galerii v Zámecké ulici v Děčíně. Třídy, která před 30 lety uspořádala protestní pochod. K vidění budou například dobové třídní knihy nebo fotografie.

Dýňový enrichment v Zoo Děčín.
FOTO: Zvířata v děčínské zoo si pochutnala na dýních

„Výstava nechce být adorací něčích zásluh, spíš připomenutím doby a povzbuzením pro všechny, aby se nebáli pozdvihnout svůj hlas proti aroganci moci,“ vysvětlil spoluautor výstavy, tehdejší gymnazista a dnešní archivář Jan Němec.

Oslavy výročí sametové revoluce zpestří také koncerty nebo přednášky. Například v Děčíně se představí ve čtvrtek 14. listopadu od 20 hodin v oblíbené talk show Silný řeči v hudebním klubu Garáž novinář Honza Dědek a muzikant Michal Prokop, kteří kromě jiného zavzpomínají právě na listopadové dění v roce 1989. Prokop pak 20. listopadu odehraje na stejném místě spolu Lubošem Andrštem a Janem Hrubým koncert.

O své vzpomínky na dobu zásadní společenské změny zavzpomínají i další aktéři tehdejšího dění. Do Děčína přijede Daniel Kroupa. Beseda s tímto bývalým politikem proběhne ve středu 20. listopadu od 17 hodin v oblastním muzeu. Do České Kamenice pak přijede 14. listopadu novinář Daniel Kaiser, který bude na rok 1989 vzpomínat od 17 hodin s první porevoluční starostkou České Kamenice Hanou Lukáčovou v bývalém kině v Palackého ulici.

Nemocnice Rumburk.
Lužická nemocnice v Rumburku dluží skoro 90 milionů korun