Provazce deště opět vzbouřily v pátek večer Děčínsko, prší i v sobotu a to zaměstnává především hasiče. Už v noci vyjížděli čerpat vodu ze zatopených sklepů. "Od 1:11 do 10:35 vyjely hasičské jednotky v Ústeckém kraji k čtyřiadvaceti zásahům – čerpáním vody.

V děčínském okrese to bylo od 2:47 do 10:25 patnáct zásahů. V Dobkovicích – Prosetíně spadl můstek a voda se rozlévala do zahrad a domů, ve Valkeřicích čerpaly jednotky vodu ze sklepa, V Děčíně – Křešicích – Malé, v Boleticích a Letné jednotky pročišťovaly kanály, v Děčíně – Starém Městě byla čerpána voda ze sklepa, v Podmoklech byla voda čerpána ze sklepa v objektu pošty, v Horním Oldřichově byla ucpaná propust a voda tekla do dvou garáží.

„Voda odtéká, zatím nemáme hlášený žádný problém, město je průjezdné,“ hlásil službukonající operační důstojník děčínské městské policie v pátek večer.

Obdobně hovořil i mluvčí policie Ladislav Cvik. „Nemáme zatím hlášené žádné velké problémy, jen někde hasiči odstraňují spadané větve. Naši asistenci nepotřebují,“ tvrdil. V sobotu už však uvedl, že v Děčíně Želenicích pod diskotékou Aréna propadla vozovka. Na vině jsou nejspíš prudké a vytrvalé deště. Podle tamních lidí poškodila kanalizaci už minulá průtrž mračen 4. července. Voda prý ze silnice totiž teče už čtrnáct dní.

Po prudkém dešti se už v pátek Děčíně rozezvučely hasičské sirény a nepřestávaly znít ani v sobotu.

Blesková povodeň 4. července. ČTĚTE ZDE>>>

Z obavami pozorovali přívaly deště lidé v Markvarticích. „Voda ale stačí odtékat do kanálů, žádná řeka se přes vesnici tentokrát nevalí a snad ani valit nebude,“ doufala markvartická místostarosta Blanka Novotná.

Blesková povodeň 4. července zasáhla obce na Děčínsku a napáchala škody za miliony korun.

Martin Novák z Hydrometero­logického ústavu v Ústí na Kočkově uvedl, že silná průtrž mračen, která zastihla kraj, by se již neměla během víkendu opakovat. Nelze ale vyloučit krátkodobě ještě intenzivnější déšť.

KLAUBENSCHALKOVÁ ALICE
FRANTIŠEK ROČEK