DĚČÍN

Letošní první adventní neděle připadá již na 27. listopadu, kdy se v Děčíně poprvé v 17 hodin rozsvítí strom.

„Vánoční strom na Masarykově náměstí je darem Lesů ČR. Letos se oblékne do nového osvětlení. Modrou barvu nahradí kombinace teplé a ledově bílé barvy. Nové osvětlení dostanou také sakury," láká na novou výzdobu hlavního děčínského vánočního stromu mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Během nedělního programu vystoupí Vláďa Hron nebo kroužky z domu dětí a mládeže. O den dříve se pak na Masarykově náměstí uskuteční gastrofest, zahraje Lucie Revival a začne sbírka Andělů bez křídel, nad kterou převzal patronát Koubasket kapitána děčínských basketbalistů Jakuba Houšky.

Pro ty, kteří nemají rádi masové akce, je pak připraven advent na Husově náměstí, který začíná v neděli 27. prosince v půl čtvrté odpoledne.

Charitní sdružení Děčín si připravilo pro děti nejrůznější dílničky, pro jejich rodiče pak vánoční, poklidnou atmosféru.

Zajímavý program si přichystali na celý advent také v děčínském muzeu.

Již v sobotu 26. listopadu si bude možné udělat v tvůrčí dílně muzea od 9 do 16 hodin vlastní adventní věnec.

Ve středu 30. listopadu se uskuteční v 17 hodin vernisáž tradiční výstavy betlémů, v 18 hodin se po vernisáži uskuteční krátký vánoční koncert SaH. O den později je pak na programu muzea od 18 hodin jazzový koncert děčínského uskupení Jazz trio a hosté.

Na druhý adventní víkend, tedy 3. a 4. prosince, se na nádvoří muzea uskuteční vánoční trh, na kterém nebudou chybět nejrůznější vánoční dobroty nebo možnost koupit si drobné vánoční dárečky.

RUMBURK

V Rumburku rozsvítí vánoční strom na Lužickém náměstí již v sobotu 26. listopadu. Slavnostní program začne již ve 14 hodin vystoupením skupiny Muzika Rebel. Krátce po šestnácté hodině se pak uskuteční vyhlášení výsledků Rumburského štrúdlování a dražba štrúdlu.

„Těšit se můžete na živý betlém, vánoční řemesla, vánoční jarmark s vůní svařáku spolu s bohatým kulturním programem," zve na rozsvěcení vánočního stromu mluvčí rumburské radnice Dalibor Dvořák.

Na Lužickém náměstí vystoupí se svou vánoční show Míša Dolinová, dětské pěvecké sbory Čtyřlístek a Zpěváček z Rumburka nebo Rumburští trubači. Ti přivedou náměstí k samotnému rozsvícení vánočního stromu v 17 hodin. Následně spolu s trubači zazpívá koledy Sabina Helikarová. Program na Lužickém náměstí pak ukončí koncert Aničky Slováčkové, soutěžící ze soutěže Tvoje tvář má známý hlas.

Vánoční atmosféru ale bude možné nasát i na jiných místech v Rumburku. Například v Loretě bude výstava jesliček vyrobených dětmi z Rumburka a okolí. V muzeu si bude možné po celou sobotu vyzkoušet řezbaření a v knihovně se uskuteční Den dětské knihy a adventní trhy.

Bohatý program je připravený ale na prakticky celý advent. V kostele svatého Vavřince bude od začátku adventu vystaven až do 2. února klášterní betlém z roku 1922. V pondělí 5. prosince se chystá na náměstí mikulášská nadílka, o den později bude možné poznat v knihovně vánoční zvyky pravoslavné církve. Zajímavý zážitek nabídne Loreta, 13. a 20. prosince si bude možné užít zimní vánoční prohlídky této vyhlášené sakrální památky. Chybět samozřejmě nemůže ani Rybova mše, v kostele svatého Vavřince zazní 26. prosince od 17 hodin.

BENEŠOV NAD PLOUČNICÍ

Jako první rozsvítí vánoční strom již v pátek 25. listopadu v Benešově nad Ploučnicí. Na náměstí bude možné od 16 hodin vidět živý betlém, představí se divadélko Uličník z Teplic, chybět nebude ani vánoční vláček a jarmárek centra dětí a mládeže. Vánoční strom pak rozsvítí v 17 hodin a zazpívá k tomu místní dětský pěvecký sbor Klubíčko.

ČESKÁ KAMENICE

Děti z českokamenické základní umělecké školy, Českolipský pěvecký sbor nebo 3 Gentlemeni zahrají v sobotu 26. listopadu od půl třetí na náměstí Míru v České Kamenici. Vánoční strom se poprvé letos rozzáří v 17 hodin.