Děčín

V Děčíně vyroste pravděpodobně největší vatra přímo na labském nábřeží pod zámkem. Na tradiční akci nebude chybět hudební program, soutěže pro děti nebo projížďky na koních. Program na nábřeží začíná již v 16 hodin, oheň s čarodějnicemi vzplane o dvě hodiny později.

Nově se mohou na slet čarodějnic těšit také návštěvníci děčínské zoologické zahrady.

„V první řadě to bude profesionální kouzelník a iluzionista Tom Jasper, který svými kousky okouzlil i obyvatele Las Vegas v Americe. Věnuje se tzv. Close-up magic, kdy se celá show odehrává 
v těsné blízkosti přihlížejících diváků a tím je pro všechny mnohem silnější. Kouzelník slibuje, že nerozeznáte rozdíl mezi tím, co je skutečné a co není," prozradila mluvčí zoo Alena Houšková.

Další zajímavostí budou soutěže. Ty zoo vyhlásila hned dvě. V první si jak děti, tak dospělí budou moci zahrát na Davidy Copperfieldy.

„Stačí nacvičit kouzlo, které pak předvedou před čarodějnickou porotou. Ten nejlepší získá kouzelnický kufřík, díky kterému bude moci svá kouzla ještě zdokonalit," vysvětlila mluvčí. Druhá soutěž pak bude zaměřena na čarodějnická přibližovadla. Kdo přinese ukázat do zoo to nejoriginálnější, také se může těšit na prima ceny. Slet čarodějnic začíná v zoo ve čtvrtek v 17 hodin.

Varnsdorf

Ve Varnsdorfu nahradí poslední dubnový den tradiční vyprovázení vládkyně zimy Rampušačky pálení čarodějnic. Přesto i pro letošní rok bude připraven bohatý program na náměstí E. Beneše a v parku před městským divadlem.

Na náměstí začíná program již v 17 hodin, kdy bude spuštěn stánkový prodej, ve 20 hodin pak vystoupí skupina Semeno.

V parku u divadla začne program pálení čarodějnic v 18 hodin pohádkou O čarodějnici Chytrolíně, následovat budou čarodějnické soutěže. Ve 21 hodin vyrazí z parku k vatře lampionový průvod, vše zakončí ohňostroj.

Rumburk

V Rumburku pořádá pálení čarodějnic dům dětí a mládeže spolu s kulturním domem Střelnice. Právě v domě dětí 
a mládeže čekají na malé čarodějnice a čaroděje nejrůznější soutěže, v 17 hodin se zde uskuteční volba deseti nej čarodějnic. V půl šesté večer vyrazí lampionový průvod do zahrady u domu kultury Střelnice, kde bude program pokračovat několika koncerty nebo čarodějnickou show. Vatra s čarodějnicí by měla vzplanout krátce po 18. hodině. Rumburské pálení čarodějnic pak zakončí ve 22 hodin ohnivá show.

Česká Kamenice

Ani v České Kamenici letos nevynechají pálení čarodějnic. U domova důchodců pod Jehlou bude od 19 hodin hrát skupina Garance. Vystoupí také skupina Ignis Iter zabývající se ohňovou a světelnou show.

Centrum dětí a mládeže si připravilo stezky odvahy. Mladší děti se na ni mohou vydat ve 20 hodin, ty starší o půl hodiny později.

Šluknov

Ve Šluknově vyrazí lampionový průvod s čarodějnicemi 
v 19 hodin od domu kultury 
a zamíří do zámeckého parku, kde bude přichystána pro čarodějnice vatra. Stejně jako
v minulých letech se bude soutěžit o nejlepší čarodějnici, 
v zámeckém parku bude přichystáno občerstvení a hudební doprovod.

Krásná Lípa

Na tradiční stavění máje a pálení čarodějnic je možné zajít ve čtvrtek i do Krásné Lípy do parku u městského úřadu. Již v 19 hodin začne program postavením májky za radnicí, 
o půl hodiny později vyrazí lampionový průvod. Ve 20 hodin bude zapálena za T-klubem vatra, a stejně jako v jiných městech, tak i v Krásné Lípě zakončí čarodějnice ohňostroj. Ten bude odpálen 
v půl desáté.

Pálení čarodějnic aneb oslava jaraPálení čarodějnic (také Noc čarodějnic, Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat, a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla pravděpodobně oslava plodnosti. Zdroj: wikipedie.cz