Festival začne dnes večer v českokamenickém kostele svatého Jakuba Staršího. O zahájení se jako již několik let postará Hudba Hradní stráže a Policie ČR. Tentokrát zahraje pod vedením Václava Blahunka díla například Antonína Dvořáka, který je s Kamenicí spjat, Giuseppe Verdiho, Georga Fridricha Händela nebo Paula Anky. V pátek se pak festival rozběhne naplno.

„V pátek ráno začne v kulturním domě soutěž big bandů do 25 let. Do té se přihlásilo deset orchestrů z Česka a Slovenska, v každém je 20 až 25 hudebníků,“ řekla ředitelka Domu kultury v České Kamenici Dagmar Hlavatá. O den později je pak na programu soutěž orchestrů nad 25 let, kterého se zapojí hudebníci z Česka, Maďarska, Německa a Slovenska.

„Je to úžasná akce, na kterou se těšíme. Obzvlášť proto, že jde o jubilejní ročník a proto, že v kostele svatého Jakuba Staršího doposud tak významný orchestr nehrál,“ těší se na víkend plný hudby českokamenický starosta Jan Papajanovský.

O vítězích soutěží bude rozhodovat mezinárodní porota, v jejímž čele opět usedne Felix Slováček a mezi porotci nebude chybět ani Václav Hybš.

Orchestry na náměstí

Kromě dvou soutěží je součástí festivalu také bohatý doprovodný program. Po celý pátek i sobotu budou hrát soutěžící orchestry na náměstí v České Kamenici, kde se uskuteční v sobotu od 11 do 12 hodin společný koncert šesti orchestrů najednou. Na vystoupení big bandů mohou zajít milovníci dechové hudby také v Děčíně, kde se zahrají v pátek a v sobotu odpoledne na Masarykově náměstí.

„Pro diváky bude asi nejzajímavější v pátek od 20 hodin vystoupení Petra Vondráčka se skupinou Lokomotiva, kteří zahrají v Děčíně na Masarykově náměstí,“ nabídla největší lákadlo doprovodného programu Dagmar Hlavatá. Už v pátek od 20 hodin zahrají na náměstí v České Kamenici Swingless Jazz Ensemble se sólisty Felixem Slováčkem, Martinem Vetrákem a Danielem Bartákem.

„Hodně lidé chodí také na průvod orchestrů a mažoretek Kamenici, který vyjde v 10 hodin. V sobotu od 20 hodin pak zahraje na náměstí Top Dream Company, což je výborný orchestr z Prahy,“ doplnil ředitelka českokamenického domu kultury.

Kromě Děčína a České Kamenice orchestry vystoupí také v Rumburku, v Arnolticích, ve Hřensku a v Pirně a Bad Schandau v Německu.

Mezinárodní hudební festival vznikl v roce 2000, první tři ročníky proběhly pouze v Děčíně. Poté došlo k rozdělení na soutěž Big Bandů, která se přemístila do České Kamenice a přehlídka dechových kapel zůstala v Děčíně. Následně proběhlo ještě několik změn v organizaci v MHF až do současné podoby.