Cyklisté na Děčínsku se mohou těšit na novou cyklostezku. Ústecký kraj chce totiž na začátku příštího roku začít s budováním cyklostezky vedoucí podél řeky Ploučnice.

Hotová by měla být v polovině roku 2013.

„O této cyklostezce se mluvilo už několik let. A pořád nic. Jet na kole z Děčína na Benešov a dál se dá dost špatně. Jsou tady sice cesty kolem řeky, ale úzké, zarostlé nebo v dezolátním stavu,“ říká například cyklista Tomáš Ježek.

Nová cyklostezka začne v Děčíně a bude pokračovat přes část Březin, obec Malá Veleň, Benešov nad Ploučnicí, Františkov nad Ploučnicí, Oldřichov nad Ploučnicí a Starý Šachov. Cyklostezka bude napojená na stezku, která vede podél řeky Labe. V budoucnu se má napojit také na síť stezek v Libereckém kraji.

Právě napojení je zatím největším kamenem úrazu. Cyklostezka bude končit ve Starém Šachově, což je na hranici Ústeckého kraje.

„Určitě by se dalo pokračovat dál. Záleží na dohodě,“ říká starostka Starého Šachova Zdeňka Holadová s tím, že se na novou cyklostezku těší.
„Hlavně aby plnila účel a aby byla dobře udělaná,“ přeje si a dodává, že se obec bude starat o její úklid. „Bylo by dobré, kdyby se po ní dalo jezdit nejen na kole, ale i na in–line bruslích,“ uzavírá.

Právě in–line bruslaři to budou mít ale na několika místech cyklostezky komplikované. Některé úseky budou pokryty asfaltem, částečně ale bude použita i dlažba – a někde bude povrch ze štěrku. Důvodem je výskyt mnoha biotopů vzácných druhů živočichů, především plazů a rostlin, a také snaha nechat cyklostezku rozmanitou.

Délka cyklostezky mezi Děčínem a Starým Šachovem bude šestnáct kilometrů. Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková uvedla, že předpokládaná cena jejího vybudování je 84,5 milionu korun.

Kraj na ni prostředky získá z evropských fondů.