„Volaný účastník je dočasně nedostupný. Opakujte, prosím, své volání později.“ To mohli slyšet lidé, pokud ve středu 29. května volali svým známým nebo přátelům na Děčínsku. Prakticky celý okres postihl masivní výpadek mobilního signálu, nedovolali se klienti všech tří velkých operátorů.

První problémy se začaly projevovat krátce po středečním poledni, kdy lidem začaly tichnout telefony. „U nás nejde telefonovat, jen posílat SMS. Ale není to nic neobvyklého, je to skoro stejně časté jako výpadky proudu,“ popsala problémy s telefony Dominika Slonimová z Doubice.

Neobvyklý je ale rozsah výpadku, který postihl velkou část okresu Děčín. Nezasáhl jej plošně, ale v menších oblastech. „Příčinou je překopnutý optický kabel. Všem dotčeným zákazníkům se omlouváme,“ uvedla mluvčí společnosti O2 Lucie Jungmannová.

Stejné problémy měli ale také klienti ostatních operátorů. Ani oni se během středečního odpoledne nemohli dovolat.

Bez signálu tak byli také někteří lidé například v Krásné Lípě, naopak ve Varnsdorfu spojení fungovalo bez větších problémů. „Já jsem dneska signál měl. Hůř na tom byli kolegové, kteří mají O2 a T-Mobile, těm to vypadlo asi ve čtvrt na jednu odpoledne,“ řekl velitel hasičů z Krásné Lípy Václav Danita.

Informace chybějí

Operátoři Vodafone a T-Mobile zatím na dotazy Deníku nereagovali. Informaci o výpadku neměli ani na svých webových nebo facebookových stránkách.

Do oprav poškozeného kabelu se technici pustili okamžitě po zjištění poruchy. Operátor O2 předpokládal, že se jej podaří opravit ještě ten samý den večer. Kolem šesté hodiny odpolední ale ještě opravený nebyl. Nejzazším termínem pro opravu optického vedení zajišťujícího mobilní signál mělo být čtvrteční ráno.

V minulosti v České republice zaznamenali operátoři i mnohonásobně větší výpadky mobilního signálu, kdy měly hluchý telefon stovky tisíc klientů. Většinou se ale jednalo o výpadek jednoho konkrétního operátora, zatímco ostatní byli bez problémů.

Na Děčínsku zažili lidé problémy se telefony v posledních letech hned několikrát. Zpravidla to bylo po velkých vichřicích, které lámaly stromy, jež poničily elektrické vedení. To se stalo například na podzim roku 2017, kdy udeřila vichřice Herwart. Po jejím řádění ztratili spojení nejen běžní obyvatelé, ale také například hasiči. Těm na Šluknovsku nefungovaly ani vysílačky, ani mobilní telefony. Zavolat si nebylo možné ani z pevných linek. Základnové stanice mobilních sítí, které slouží k přenosu signálu, sice mají záložní zdroje elektřiny, ty však mají jen omezenou kapacitu.