Na Děčínsku znovu začala růst nezaměstnanost. V červenci se ve srovnání s červnem zvedla o jednu desetinu z 13,6 na 13,7 procenta. Celorepublikový průměr je přitom 8,2 procenta.

Bez práce je v našem regionu 9 130 lidí. Ti navíc o pracovní místo bojují v největší konkurenci v celé České republice – na jedno volné místo u nás totiž připadá téměř 39 nezaměstnaných. Právě nedostatek volných pracovních míst je tím největším problémem. Na Děčínsku je jich zoufale málo.

„Úřad práce evidoval k poslednímu červnovému dni 242 volných pracovních míst,“ popsala situaci na Děčínsku mluvčí úřadu Eva Maříková.

Vyhlídky navíc nejsou příliš optimistické. Nákupní centrum v areálu bývalého pivovaru má sice v Děčíně nabídnout několik stovek míst, jenže se zatím ještě nezačalo stavět. Nová pracovní místa nepřinese ani nově budovaná knihovna.

„Vzhledem k omezeným finančním prostředkům nová místa nepřibudou,“ řekl ředitel knihovny Ladislav Zoubek.

Nelze ani čekat, že bude nezaměstnanost klesat. Naopak. Na přelomu léta se do evidence úřadů práce začnou hlásit absolventi škol.

Vysokou míru nezaměstnanosti na Děčínsku ovlivňují především dva odlehlé mikroregiony; na Rumbursku hledá práci 15,4 procenta lidí, na Varnsdorfsku 14,8 procenta.

V Ústeckém kraji bylo bez práce k poslednímu červencovému dni 54 728 lidí. Počet lidí bez práce v celém Ústeckém kraji klesal pět měsíců v řadě. Od února do června se snížil z 14,1 až na 12,3 procenta a dostal se nejníže od dubna 2009.

Červencový nárůst na současných 12,5 procent je podle analytiků poněkud překvapivý. Krajský úřad práce ho očekával o něco později.